WooCommerce - en to fr_FR translation catalogue (1458 entries)

en: key
fr_FR: clé

en: keys
fr_FR: clés

en: Consumer Key Ending In
fr_FR: Clé client se terminant par

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Last Access
fr_FR: Dernier accès

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: ID: %d
fr_FR: Identifiant : %d

en: View/Edit
fr_FR: Voir/Modifier

en: Revoke API Key
fr_FR: Révoquer la clé API

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Read
fr_FR: Lecture

en: Write
fr_FR: Écriture

en: Read/Write
fr_FR: Lecture/Écriture

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Keys/Apps
fr_FR: Clés/Apps

en: Add Key
fr_FR: Ajouter une clé

en: Search Key
fr_FR: Chercher dans les clés

en: API Key revoked successfully.
fr_FR: La clé API à bien été révoquée.

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
fr_FR: L'action a échouée. Veuillez rafraichir la page et essayer de nouveau.

en: Please enter in decimal (%s) format without thousand separators.
fr_FR: Veuillez saisir en format décimal (%s) sans séparateur de milliers.

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
fr_FR: Veuillez saisir en format monétaire, avec décimal, (%s) sans séparateur de milliers et sans symbole monétaire.

en: Please enter in country code with two capital letters.
fr_FR: Veuillez saisir un code pays avec deux lettres majuscules.

en: Please enter in a value less than the regular price.
fr_FR: Veuillez saisir une valeur inférieure au tarif normal.

en: Are you sure you want to link all variations? This will create a new variation for each and every possible combination of variation attributes (max 50 per run).
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir lier toutes les variations ? Ceci créera une nouvelle variation pour chaque combinaison possible des attributs de variations (max. 50 par lancement).

en: Enter a value
fr_FR: Saisissez une valeur

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
fr_FR: Ordre du menu variation (détermine la position dans la liste des variations)

en: Enter a value (fixed or %)
fr_FR: Saisissez une valeur (fixe ou en %)

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer tous les attributs ? Cela ne peut être annulé.

en: Last warning, are you sure?
fr_FR: Dernier avertissement, êtes-vous certain(e) ?

en: Choose an image
fr_FR: Choisir une image

en: Set variation image
fr_FR: Définir l’image de la variation

en: variation added
fr_FR: variation ajoutée

en: variations added
fr_FR: variations ajoutées

en: No variations added
fr_FR: Aucune variation ajoutée

en: Are you sure you want to remove this variation?
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer cette variation ?

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
fr_FR: Date de début de la promotion (format AAAA-MM-JJ ou laisser vide)

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
fr_FR: Date de fin de la promotion (format AAAA-MM-JJ ou laisser vide)

en: Save changes before changing page?
fr_FR: Sauvegarder les changements avant de changer de page ?

en: Select an option&hellip;
fr_FR: Sélectionnez une option&hellip;

en: Are you sure you want to remove the selected items? If you have previously reduced this item's stock, or this order was submitted by a customer, you will need to manually restore the item's stock.
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer ces articles ? Si vous avez précédemment réduit le stock de cet article, ou bien si cette commande a été envoyée par un client, vous devrez manuellement restaurer le stock de cet article.

en: Please select some items.
fr_FR: Veuillez sélectionner quelques articles.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir procéder à ce remboursement ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce remboursement ? Cette action est irréversible.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sur de vouloir supprimer cette colonne de TVA ? Cette action ne peut être annulée.

en: Remove this item meta?
fr_FR: Supprimer le méta de cet article ?

en: Remove this attribute?
fr_FR: Supprimer cet attribut ?

en: Name
fr_FR: Nom

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Click to toggle
fr_FR: Cliquez ici pour basculer

en: Value(s)
fr_FR: Valeur(s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
fr_FR: Saisissez du texte, ou des attributs en les séparant avec un pipe (|)

en: Visible on the product page
fr_FR: Visible sur la page produit

en: Used for variations
fr_FR: Utilisé pour les variations

en: Enter a name for the new attribute term:
fr_FR: Saisissez un nom pour le nouvel attribut du terme :

en: Calculate totals based on order items, discounts, and shipping?
fr_FR: Calculer les totaux basés sur l'ordre des articles, les remises, et la livraison ?

en: Calculate line taxes? This will calculate taxes based on the customers country. If no billing/shipping is set it will use the store base country.
fr_FR: Calculer la TVA en ligne ? Cela calculera la TVA basée sur le pays des clients. Si aucune facture/livraison n'est paramétrée cela prendra le pays de base de la boutique.

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr_FR: Copier les informations de facturation vers les informations d'expédition? Ceci enlèvera tout ce qui a été entré dans les informations d'expédition.

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
fr_FR: Charger les informations de facturation du client ? Ceci supprimera toutes les informations de facturation actuellement saisies.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
fr_FR: Charger les informations de livraison du client ? Ceci supprimera toutes les informations de livraison actuellement saisies.

en: Featured
fr_FR: Mis en avant

en: No customer selected
fr_FR: Aucun client sélectionné

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
fr_FR: Impossible d'accorder l'accès - l'utilisateur peut déjà avoir la permission pour ce fichier ou l'email de facturation n'est pas défini. Assurez-vous que l'emai lde facturation est défini, et que la commande a été sauvegardée.

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer l'accès à ce téléchargement ?

en: You cannot add the same tax rate twice!
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter deux fois le même taux de TVA !

en: Your product has variations! Before changing the product type, it is a good idea to delete the variations to avoid errors in the stock reports.
fr_FR: Votre produit a des variations ! Avant de changer le type de produit, c'est une bonne idée de supprimer les variations pour éviter les erreurs dans les rapports de stock.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" est trop long (28 caractères max.). Veuillez le raccourcir.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" n'est pas autorisé car c'est un terme réservé. Veuillez le changer.

en: Please, provide an attribute name and slug.
fr_FR: Veuillez renseigner un attribut nom et identifiant.

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
fr_FR: L'identifiant "%s" est déjà utilisé. Veuillez le changer.

en: Attribute updated successfully
fr_FR: Attribut mis à jour avec succès

en: Edit Attribute
fr_FR: Modifier l'attribut

en: Error: non-existing attribute ID.
fr_FR: Erreur : ID d'attribut inexistant.

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
fr_FR: Nom pour l'attribut (affiché dans la partie publique).

en: Slug
fr_FR: Identifiant

en: Unique slug/reference for the attribute; must be shorter than 28 characters.
fr_FR: Identifiant/Référence unique pour l'attribut, doit avoir moins de 28 caractères.

en: Enable Archives?
fr_FR: Activer les archives ?

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
fr_FR: Activer si vous souhaitez que cet attribut dispose d'archives dans votre boutique.

en: Determines how you select attributes for products. Under admin panel -> products -> product data -> attributes -> values, <strong>Text</strong> allows manual entry whereas <strong>select</strong> allows pre-configured terms in a drop-down list.
fr_FR: Détermines la manière de sélectionner les attributs des produits. Dans administration -> produits -> détails du produits -> attributs -> valeurs, <strong>Texte</strong> permet d'entrer des valeurs manuellement tandis que <strong>liste</strong> permet l'utilisation de termes pré-configurés.

en: Default sort order
fr_FR: Trié par défaut

en: Custom ordering
fr_FR: Trié personnalisé

en: Name (numeric)
fr_FR: Nom (numérique)

en: Term ID
fr_FR: ID terme

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
fr_FR: Détermine l'ordre de tri des termes sur les pages produits de la boutique. Si vous utilisez un tri personnalisé, vous pouvez glisser/déposer les termes dans cet attribut.

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Order by
fr_FR: Trié par

en: Terms
fr_FR: Termes

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Configure terms
fr_FR: Configurer les termes

en: No attributes currently exist.
fr_FR: Aucun attribut pour le moment.

en: Add New Attribute
fr_FR: Ajouter un nouvel attribut

en: Attributes let you define extra product data, such as size or colour. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets. Please note: you cannot rename an attribute later on.
fr_FR: Les attributs vous laisse définir des données supplémentaires pour les produits, tels que la taille ou la couleur. Vous pouvez utiliser ces attributs dans la barre latérale de la boutique en utilisant les widgets "filtrage par attribut". Veuillez noter : vous ne pouvez pas renommer un attribut ultérieurement.

en: Add Attribute
fr_FR: Ajouter un attribut

en: Are you sure you want to delete this attribute?
fr_FR: Êtes vous sur de vouloir supprimer cet attribut?

en: WooCommerce Recent Reviews
fr_FR: WooCommerce Avis Récents

en: WooCommerce Status
fr_FR: Paramètres WooCommerce

en: <strong>%s</strong> sales this month
fr_FR: <strong>%s</strong> de ventes ce mois

en: %s top seller this month (sold %d)
fr_FR: %s meilleure vente du mois (%d vendus)

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
fr_FR[0]: <strong>%s commande</strong> en cours de traitement
fr_FR[1]: <strong>%s commandes</strong> en cours de traitement

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
fr_FR[0]: <strong>%s commande</strong> en attente
fr_FR[1]: <strong>%s commandes</strong> en attente

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
fr_FR[0]: <strong>%s produit</strong> en stock faible
fr_FR[1]: <strong>%s produits</strong> en stock faible

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
fr_FR[0]: <strong>%s produit</strong> en rupture de stock
fr_FR[1]: <strong>%s produits</strong> en rupture de stock

en: out of 5
fr_FR: sur 5

en: reviewed by
fr_FR: critiqué par

en: There are no product reviews yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore d'avis de produits

en: Make a duplicate from this product
fr_FR: Dupliquer ce produit

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Copy to a new draft
fr_FR: Copier vers un nouveau brouillon

en: No product to duplicate has been supplied!
fr_FR: Aucun produit à dupliquer n'a été fourni !

en: Product creation failed, could not find original product:
fr_FR: Échec de création du produit, impossible de trouver le produit original :

en: (Copy)
fr_FR: (Copier)

en: General Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Product Settings
fr_FR: Paramètres produit

en: Tax Settings
fr_FR: Paramètres TVA

en: Checkout Settings
fr_FR: Paramètres commande

en: Shipping Settings
fr_FR: Paramètres livraison

en: Account Settings
fr_FR: Paramètres compte

en: Email Settings
fr_FR: Paramètres email

en: Webhook Settings
fr_FR: Paramètres crochet Web

en: PayPal Standard
fr_FR: PayPal standard

en: Free Shipping
fr_FR: Livraison Gratuite

en: Local Delivery
fr_FR: Livraison locale

en: Local Pickup
fr_FR: Point de vente

en: Product Categories, Tags, Shipping Classes, &amp; Attributes
fr_FR: Catégories de produit, étiquettes, classes de livraison &amp; attributs

en: Simple Products
fr_FR: Produits simples

en: System Status
fr_FR: État du système

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Coupons
fr_FR: Codes Promo

en: Managing Orders
fr_FR: Gestions des commandes

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, please read our documentation. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
fr_FR: Si vous avez besoin d'aide pour comprendre, utiliser ou étendre WooCommerce, veuillez lire notre documentation. Vous trouverez toutes sortes de ressources telles que bouts de code, tutoriels et plus encore.

en: WooCommerce Documentation
fr_FR: Documentation WooCommerce

en: Developer API Docs
fr_FR: Documentation développeur API

en: After %sreading the documentation%s, for further assistance you can use the %scommunity forums%s on WordPress.org to talk with other users. If however you are a WooThemes customer, or need help with premium add-ons sold by WooThemes, please %suse our helpdesk%s.
fr_FR: Après %slecture de la documentation%s, pour plus d'assistance vous pouvez utilisez notre %sforum communautaire%s sur WordPress.org pour dialoguer avec d'autres utilisateurs. Si vous êtes client WooThemes, ou avez besoin d'aide pour une extension vendue par WooThemes, veuillez %sutiliser notre centre d'aide%s.

en: Before asking for help we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
fr_FR: Avant de demander de l'aide, nous vous recommandons de vérifier la page État du système pour identifier tout problème avec votre configuration.

en: WordPress.org Forums
fr_FR: Forums de WordPress.org

en: WooThemes Customer Support
fr_FR: Support client WooThemes

en: Education
fr_FR: Formation

en: If you would like to learn about using WooCommerce from an expert, consider following a WooCommerce course ran by one of our educational partners.
fr_FR: Si vous souhaitez apprendre à utiliser WooCommerce avec un expert, vous pouvez suivre une formation WooCommerce dispensée par un de nos partenaires formateur.

en: View Education Partners
fr_FR: Afficher les partenaires formation

en: Found a bug?
fr_FR: Bug trouvé ?

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%s">Github issues</a>. Ensure you read the <a href="%s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%s">system status report</a>.
fr_FR: Si vous trouvez un bug dans WooCommerce, vous pouvez créer un ticket sur <a href="%s">Github</a>. Assurez-vous de lire le <a href="%s">guide de contribution</a> avant de soumettre votre compte rendu. Pour nous aider à résoudre votre problème, veuillez être le plus descriptif possible et inclure votre <a href="%s">rapport système</a>.

en: Report a bug
fr_FR: Reporter un bug

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'information :

en: About WooCommerce
fr_FR: A propos de WooCommerce

en: WordPress.org Project
fr_FR: Projet WordPress.org

en: Github Project
fr_FR: Projet Github

en: Official Themes
fr_FR: Thèmes officiels

en: Official Extensions
fr_FR: Extensions officielles

en: WooCommerce Tax Rates (CSV)
fr_FR: WooCommerce Taux de TVA (CSV)

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
fr_FR: Importez <strong>les taux de TVA</strong> dans votre boutique via un fichier csv.

en: Shipping Classes
fr_FR: Classes de livraison

en: Sales Reports
fr_FR: Rapports des ventes

en: WooCommerce Settings
fr_FR: Paramètres WooCommerce

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: WooCommerce Add-ons/Extensions
fr_FR: Add-ons/Extensions WooCommerce

en: Add-ons
fr_FR: Extensions

en: WooCommerce Endpoints
fr_FR: Terminaisons WooCommerce

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Add to Menu
fr_FR: Ajouter au menu

en: Visit Store
fr_FR: Visiter la boutique

en: Product Short Description
fr_FR: Description courte du produit

en: Product Data
fr_FR: Données Produit

en: Product Gallery
fr_FR: Galerie produit

en: %s Data
fr_FR: %s donnée

en: %s Items
fr_FR: %s articles

en: %s Notes
fr_FR: %s notes

en: Downloadable Product Permissions
fr_FR: Permissions produit téléchargeable

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
fr_FR: Note : Les permissions pour les articles de la commande seront automatiquement accordées quand le status passera de en cours à terminée.

en: %s Actions
fr_FR: %s actions

en: Coupon Data
fr_FR: Données Code Promo

en: Rating
fr_FR: Votes

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: Cheatin&#8217; huh?
fr_FR: Alors on triche ?

en: Product permalink base
fr_FR: Base permalien produit

en: Product category base
fr_FR: Base catégorie produit

en: Product tag base
fr_FR: Base étiquette produit

en: Product attribute base
fr_FR: Base attribut produit

en: These settings control the permalinks used for products. These settings only apply when <strong>not using "default" permalinks above</strong>.
fr_FR: Ces paramètres controlent les permaliens utilisés pour les produits. Ces paramètres s'appliquent uniquement lorsque <strong>les permaliens par défaut ne sont pas utilisés</strong>.

en: Default
fr_FR: Valeur par défaut

en: Product
fr_FR: Produit

en: Shop base
fr_FR: Base de la boutique

en: Shop base with category
fr_FR: Base de la boutique avec catégorie

en: Custom Base
fr_FR: Base personnalisée

en: Enter a custom base to use. A base <strong>must</strong> be set or WordPress will use default instead.
fr_FR: Entrez une base personnalisé à utiliser. Une base <strong>doit</strong> être paramétrée ou WordPress utilisera la valeur par défault.

en: Product Name
fr_FR: Nom du produit

en: Give your new product a name here. This is a required field and will be what your customers will see in your store.
fr_FR: Donnez ici un nom à votre nouveau produit. C'est un champ requis qui sera ce que vos clients verront dans votre boutique.

en: Product Description
fr_FR: Description du Produit

en: This is your products main body of content. Here you should describe your product in detail.
fr_FR: C'est l'endroit principal où placer le contenu de vos produits. C'est ici que vous décrivez votre produit en détail.

en: Choose Product Type
fr_FR: Choisir le type de produit

en: Choose a type for this product. Simple is suitable for most physical goods and services (we recommend setting up a simple product for now).
fr_FR: Choisissez un type pour ce produit. Simple est parfait pour la plupart des biens physiques et des services (nous vous recommandons pour l'instant de paramétrer un produit simple).

en: Variable is for more complex products such as t-shirts with multiple sizes.
fr_FR: Le produit variable est pour les produits plus complexes tels que des tee-shirts en différentes tailles.

en: Grouped products are for grouping several simple products into one.
fr_FR: Les produits groupés sont faits pour rassembler plusieurs produits uniques en un seul.

en: Finally, external products are for linking off-site.
fr_FR: Et enfin, les produits externes sont pour des liens hors site.

en: Virtual Products
fr_FR: Produits virtuels

en: Check the "Virtual" box if this is a non-physical item, for example a service, which does not need shipping.
fr_FR: Cochez la boite « Virtuelle » pour un élément immatériel, par exemple un service, qui ne nécessite pas d'envoi.

en: Downloadable Products
fr_FR: Produits téléchargeables

en: If purchasing this product gives a customer access to a downloadable file, e.g. software, check this box.
fr_FR: si acheter ce produit donne accès à vos clients à un fichier téléchargeable, p.ex. un logiciel, alors cochez cette case.

en: Prices
fr_FR: Prix

en: Next you'll need to give your product a price.
fr_FR: Ensuite vous devrez donner un prix à votre produit.

en: Add a quick summary for your product here. This will appear on the product page under the product name.
fr_FR: Ajoutez une rapide description de votre produit ici. Cela s'affichera sur la page du produit sous le nom du produit.

en: Product Images
fr_FR: Images produit

en: Upload or assign an image to your product here. This image will be shown in your store's catalog.
fr_FR: Mettez en ligne ou assignez une image à votre produit ici. Cette image sera affichée dans le catalogue de votre boutique.

en: Product Tags
fr_FR: Étiquettes Produit

en: You can optionally "tag" your products here. Tags as a method of labeling your products to make them easier for customers to find.
fr_FR: Vous pouvez associer des étiquettes à vos produits qui permettront à vos clients de les trouver plus facilement.

en: Product Categories
fr_FR: Catégories Produit

en: Optionally assign categories to your products to make them easier to browse through and find in your store.
fr_FR: Optionnellement assignez des catégories à vos produits pour faciliter la navigation et la recherche dans votre boutique.

en: Publish Your Product!
fr_FR: Publiez votre produit !

en: When you are finished editing your product, hit the "Publish" button to publish your product to your store.
fr_FR: Lorsque vous avez terminé de saisir votre produit, cliquez le bouton "Publier" pour publier votre produit sur votre boutique.

en: Product updated. <a href="%s">View Product</a>
fr_FR: Produit mise à jour. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Custom field updated.
fr_FR: Champ personnalisé mis à jour.

en: Custom field deleted.
fr_FR: Champ personnalisé supprimé.

en: Product updated.
fr_FR: Produit mis à jour.

en: Product restored to revision from %s
fr_FR: Produit restoré à la révision de %s

en: Product published. <a href="%s">View Product</a>
fr_FR: Produit publié. <a href="%s">Voir le produit</a>

en: Product saved.
fr_FR: Produit sauvegardé.

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
fr_FR: Produit soumis. <a target="_blank" href="%s">Prévisualiser le produit</a>

en: Product scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview Product</a>
fr_FR: Produit programmé pour : <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Prévisualiser le produit</a>

en: M j, Y @ G:i
fr_FR: j M Y @ G:i

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview Product</a>
fr_FR: Produits en brouillon mis à jour. <a target="_blank" href="%s">Prévisualiser le produit</a>

en: Order updated.
fr_FR: Commande mise à jour.

en: Order restored to revision from %s
fr_FR: Commande restorée à la révision de %s

en: Order saved.
fr_FR: Commande sauvegardée.

en: Order submitted.
fr_FR: Commande soumise.

en: Order scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Commande programmée pour : <strong>%1$s</strong>.

en: Order draft updated.
fr_FR: Commande en brouillon mise à jour.

en: Order updated and email sent.
fr_FR: Commande actualisée et email envoyé.

en: Coupon updated.
fr_FR: Code promo mis à jour.

en: Coupon restored to revision from %s
fr_FR: Code Promo restoré à la révision de %s

en: Coupon saved.
fr_FR: Code Promo sauvegardé.

en: Coupon submitted.
fr_FR: Code Promo soumis.

en: Coupon scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr_FR: Code Promo programmé pour : <strong>%1$s</strong>.

en: Coupon draft updated.
fr_FR: Code Promo en brouillon mis à jour.

en: %s product updated. | %s products updated.
fr_FR[0]: %s produit mis à jour.
fr_FR[1]: %s produits mis à jour.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]: %s produit non actualisé, quelqu'un le modifie.
fr_FR[1]: %s produits non actualisés, quelqu'un les modifie.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
fr_FR[0]: %s produit définitivement supprimé.
fr_FR[1]: %s produits définitivement supprimés.

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
fr_FR[0]: %s produit déplacé à la corbeille.
fr_FR[1]: %s produits déplacés à la corbeille.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
fr_FR[0]: %s produit restauré depuis la corbeille.
fr_FR[1]: %s produits restaurés depuis la corbeille.

en: %s order updated. | %s orders updated.
fr_FR[0]: %s commande actualisée.
fr_FR[1]: %s commandes actualisées.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]: %s commande non actualisée, quelqu'un la modifie.
fr_FR[1]: %s commandes non actualisées, quelqu'un les modifie.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
fr_FR[0]: %s commande définitivement supprimée.
fr_FR[1]: %s commandes définitivement supprimées.

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
fr_FR[0]: %s commande déplacée à la corbeille.
fr_FR[1]: %s commandes déplacées à la corbeille.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
fr_FR[0]: %s commande restaurée depuis la corbeille.
fr_FR[1]: %s commandes restaurées depuis la corbeille.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
fr_FR[0]: %s code promo actualisé.
fr_FR[1]: %s codes promo actualisés.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
fr_FR[0]: %s code promo non actualisé, quelqu'un les modifie.
fr_FR[1]: %s codes promo non actualisés, quelqu'un les modifie.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
fr_FR[0]: %s code promo définitivement supprimé.
fr_FR[1]: %s codes promo définitivement supprimés.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
fr_FR[0]: %s code promo déplacé à la corbeille.
fr_FR[1]: %s codes promo déplacés à la corbeille.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
fr_FR[0]: %s code promo restauré depuis la corbeille.
fr_FR[1]: %s codes promo restaurés depuis la corbeille.

en: SKU
fr_FR: UGS

en: Price
fr_FR: Prix

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Tags
fr_FR: Étiquettes

en: Coupon type
fr_FR: Type de Code Promo

en: Coupon amount
fr_FR: Montant du code

en: Product IDs
fr_FR: ID Produits

en: Usage / Limit
fr_FR: Usage / Limite

en: Expiry date
fr_FR: Date d'expiration

en: Status
fr_FR: État

en: Order
fr_FR: Commande

en: Purchased
fr_FR: Achetée

en: Ship to
fr_FR: Livrée à

en: Customer Message
fr_FR: Message client

en: Order Notes
fr_FR: Notes de la commande

en: Grouped
fr_FR: Groupé

en: External/Affiliate
fr_FR: Externe/Affiliation

en: Virtual
fr_FR: Virtuel

en: Downloadable
fr_FR: Téléchargeable

en: Toggle featured
fr_FR: Basculer en mise en avant

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: In stock
fr_FR: En stock

en: Out of stock
fr_FR: Produit épuisé

en: Edit this item
fr_FR: Modifier cet article

en: Edit this item inline
fr_FR: Modifier cet article en ligne

en: Quick&nbsp;Edit
fr_FR: Modification&nbsp;rapide

en: Restore this item from the Trash
fr_FR: Récupérer cet élément de la Corbeille

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Move this item to the Trash
fr_FR: Mettre cet article à la corbeille

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Delete this item permanently
fr_FR: Supprimer cet article définitivement

en: Delete Permanently
fr_FR: Supprimer Définitivement

en: Preview &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Prévisualiser &#8220;%s&#8221;

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: View &#8220;%s&#8221;
fr_FR: Voir &#8220;%s&#8221;

en: View
fr_FR: Voir

en: Unpublished
fr_FR: Non publié

en: Y/m/d g:i:s A
fr_FR: d/m/Y G:i:s

en: Y/m/d
fr_FR: d/m/Y

en: %d item | %d items
fr_FR[0]: %s article
fr_FR[1]: %s articles

en: Via
fr_FR: Par

en: plus %d other note | plus %d other notes
fr_FR[0]: plus %d autre note
fr_FR[1]: plus %d autres notes

en: Billing:
fr_FR: Facturation :

en: Tel:
fr_FR: Tél.

en: Guest
fr_FR: Invité

en: Processing
fr_FR: En cours

en: Complete
fr_FR: Terminer

en: Sort Products
fr_FR: Classer les produits

en: Mark processing
fr_FR: Marquer en cours

en: Mark on-hold
fr_FR: Marquer en attente

en: Mark complete
fr_FR: Marquer terminée

en: Order status changed by bulk edit:
fr_FR: État de commandes modifiées en lot :

en: Order status changed. | %s order statuses changed.
fr_FR[0]: État de la commande modifié.
fr_FR[1]: %s états de commandes modifiés.

en: Show all product types
fr_FR: Afficher tous les types de produits

en: Grouped product
fr_FR: Produits groupés

en: External/Affiliate product
fr_FR: Produit externe/affiliation

en: Variable product
fr_FR: Produit variable

en: Simple product
fr_FR: Produit simple

en: Show all types
fr_FR: Afficher tous les types

en: Search for a customer&hellip;
fr_FR: Chercher un client&hellip;

en: Product name
fr_FR: Nom du produit

en: Coupon code
fr_FR: Code Promo

en: Description (optional)
fr_FR: Description (optionnelle)

en: Insert into %s
fr_FR: Insérer dans %s

en: Uploaded to this %s
fr_FR: Uploader à ce %s

en: Catalog/search
fr_FR: Catalogue/recherche

en: Catalog
fr_FR: Catalogue

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Catalog visibility:
fr_FR: Visibilité du catalogue :

en: Define the loops this product should be visible in. The product will still be accessible directly.
fr_FR: Définir les boucles dans lequelles ce produit doit être visible. Il sera toujours accessible directement.

en: Enable this option to feature this product.
fr_FR: Activer cette option pour mettre en avant ce produit.

en: Featured Product
fr_FR: Produits Mis en Avant

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Customer Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation du client

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Company
fr_FR: Entreprise

en: Address 1
fr_FR: Adresse 1

en: Address 2
fr_FR: Adresse 2

en: City
fr_FR: Ville

en: Postcode
fr_FR: Code Postal

en: Country
fr_FR: Pays

en: Select a country&hellip;
fr_FR: Choix de Pays&hellip;

en: State/County
fr_FR: État/Pays

en: State/County or state code
fr_FR: État/Pays ou code de l'état

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Customer Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison du client

en: Orders
fr_FR: Commandes

en: Sales by date
fr_FR: Ventes par date

en: Sales by product
fr_FR: Ventes par produit

en: Sales by category
fr_FR: Ventes par catégorie

en: Coupons by date
fr_FR: Codes promo par date

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Customers vs. Guests
fr_FR: Clients vs Invités

en: Customer List
fr_FR: Liste des clients

en: Low in stock
fr_FR: Stock faible

en: Most Stocked
fr_FR: Surstock

en: Taxes
fr_FR: TVA

en: Taxes by code
fr_FR: TVA par code

en: Taxes by date
fr_FR: TVA par date

en: Your settings have been saved.
fr_FR: Vos paramètres ont été enregistrés.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr_FR: Les changements effectués seront perdus si vous quittez cette page.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
fr_FR: Les paramètres de cette taille d'image ont été désactivés parce que ses valeurs ont été outrepassées par un filtre.

en: Hard Crop?
fr_FR: Recadrer ?

en: Select a page&hellip;
fr_FR: Sélectionnez une page&hellip;

en: Choose a country&hellip;
fr_FR: Choisissez un pays&hellip;

en: Choose countries&hellip;
fr_FR: Choisissez des pays&hellip;

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Select none
fr_FR: Ne rien sélectionner

en: Page Setup
fr_FR: Installation des pages

en: Store Locale
fr_FR: Emplacement de la boutique

en: Shipping &amp; Tax
fr_FR: Livraison &amp; TVA

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Ready!
fr_FR: Prêt !

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
fr_FR: WooCommerce &rsaquo; Assistant d'installation

en: Return to the WordPress Dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord WordPress

en: WooCommerce is available in %s. Would you like to use this translation?
fr_FR: WooCommerce est disponible en %s. Souhaitez-vous utiliser cette traduction ?

en: Install Translation
fr_FR: Installer la traduction

en: Welcome to the world of WooCommerce!
fr_FR: Bienvenue dans le monde de WooCommerce !

en: Thank you for choosing WooCommerce to power your online store! This quick setup wizard will help you configure the basic settings. <strong>It’s completely optional and shouldn’t take longer than five minutes.</strong>
fr_FR: Merci d'avoir choisi WooCommerce pour gérer votre boutique en ligne ! Cet assistant de configuration rapide vous aidera à configurer les réglages de base. <strong>Il est entièrement facultatif et ne devrait pas vous prendre plus de cinq minutes.</strong>

en: No time right now? If you don’t want to go through the wizard, you can skip and return to the WordPress dashboard. Come back anytime if you change your mind!
fr_FR: Pas le temps maintenant ? Si vous ne souhaitez pas utiliser l'assistant, vous pouvez passer cette étape et retourner sur le tableau de bord WordPress. Revenez quand vous voulez si vous changez d'avis !

en: Let's Go!
fr_FR: C'est parti !

en: Not right now
fr_FR: Pas maintenant

en: Your store needs a few essential %spages%s. The following will be created automatically (if they do not already exist):
fr_FR: Votre boutique nécessite quelques %spages%s essentielles. Celles-ci seront créées automatiquement (si elles n'existent pas déjà) :

en: Page Name
fr_FR: Nom de la page

en: The shop page will display your products.
fr_FR: La page produit affichera vos produits.

en: The cart page will be where the customers go to view their cart and begin checkout.
fr_FR: La page panier sera celle où les clients visualiseront leur panier et commenceront le processus de commande.

en: The checkout page will be where the customers go to pay for their items.
fr_FR: La page commande sera celle où les clients se rendront pour payer leurs articles.

en: Registered customers will be able to manage their account details and view past orders on this page.
fr_FR: Les clients enregistrés pourront administrer les détails de leur compte et afficher les commandes passées sur cette page.

en: Once created, these pages can be managed from your admin dashboard on the %sPages screen%s. You can control which pages are shown on your website via %sAppearance > Menus%s.
fr_FR: Une fois créées, ces pages peuvent être gérées depuis votre tableau de bord d'administration sur l'écran %sPages%s. Vous pouvez contrôler quelles pages sont affichées sur votre site Web dans %sApparence > Menus%s.

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Skip this step
fr_FR: Passer cette étape

en: Store Locale Setup
fr_FR: Réglage de l'emplacement de la boutique

en: Where is your store based?
fr_FR: Où est située votre boutique ?

en: Which currency will your store use?
fr_FR: Quelle devise proposera votre boutique ?

en: Choose a currency&hellip;
fr_FR: Choisir une devise&hellip;

en: If your currency is not listed you can %sadd it later%s.
fr_FR: Si votre devise n'est pas listée, vous pourrez %sl'ajouter ultérieurement%s.

en: Currency Position
fr_FR: Position devise

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Left with space
fr_FR: Gauche avec espace

en: Right with space
fr_FR: Droite avec espace

en: Thousand Separator
fr_FR: Séparateur de milliers

en: Decimal Separator
fr_FR: Séparateur décimal

en: Which unit should be used for product weights?
fr_FR: Quelle unité devra être utilisée pour les poids des produits ?

en: kg
fr_FR: Kilos

en: lbs
fr_FR: Livres

en: Which unit should be used for product dimensions?
fr_FR: Quelle unité devra être utilisée pour les dimensions des produits ?

en: in
fr_FR: pouce

en: Shipping &amp; Tax Setup
fr_FR: Installation livraison &amp; TVA

en: If you will be charging sales tax, or shipping physical goods to customers, you can configure the basic options below. This is optional and can be changed later via %1$sWooCommerce > Settings > Tax%3$s and %2$sWooCommerce > Settings > Shipping%3$s.
fr_FR: Si vous allez utiliser la TVA, ou les frais de livraison sur les biens physiques à vos clients, vous pouvez configurer leurs options de base ci-dessous. C'est facultatif et vous pourrez les modifier par la suite dans %1$sWooCommerce > Paramètres > TVA%3$s et %2$sWooCommerce > Paramètres > Livraison%3$s.

en: Basic Shipping Setup
fr_FR: Installation livraison basique

en: Will you be shipping products?
fr_FR: Livrerez-vous des produits ?

en: Yes, I will be shipping physical goods to customers
fr_FR: Oui, je livrerai des objets physiques aux clients

en: <strong>Domestic</strong> shipping costs:
fr_FR: Frais de livraison <strong>nationaux</strong> :

en: A total of %s per order and/or %s per item
fr_FR: Un total de %s par commande et/ou %s par article

en: <strong>International</strong> shipping costs:
fr_FR: Frais de livraison <strong>internationaux</strong> :

en: Basic Tax Setup
fr_FR: Installation TVA basique

en: Will you be charging sales tax?
fr_FR: Appliquerez-vous de la TVA aux ventes ?

en: Yes, I will be charging sales tax
fr_FR: Oui, j'appliquerai de la TVA aux ventes

en: How will you enter product prices?
fr_FR: Comment saisirez-vous les prix des produits ?

en: I will enter prices inclusive of tax
fr_FR: Je saisirai les prix TTC

en: I will enter prices exclusive of tax
fr_FR: Je saisirai les prix HT

en: Import Tax Rates?
fr_FR: Importer les taux de TVA ?

en: Yes, please import some starter tax rates
fr_FR: Oui, veuillez importer quelques taux de TVA

en: State
fr_FR: État

en: Rate (%)
fr_FR: Taux (%)

en: Tax Shipping
fr_FR: TVA de livraison

en: Please note: you may still need to add local and product specific tax rates depending on your business location. If in doubt, speak to an accountant.
fr_FR: Veuillez noter : vous devrez peut-être encore ajouter des taux de TVA locaux sur certains produits en fonction de votre lieu de vente. En cas de doute, veuillez-vous renseigner auprès d&rsquo;un comptable.

en: You can edit tax rates later from the %1$stax settings%3$s screen and read more about taxes in %2$sour documentation%3$s.
fr_FR: Vous pouvez modifier le taux de TVA plus tard dans l'écran des %1$sparamètres de la TVA%3$s et en savoir plus sur sur les taxes dans %2$notre documentation%3$s.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. %2$sAdditional payment methods%3$s can be installed later and managed from the %1$scheckout settings%3$s screen.
fr_FR: WooCommerce peut accepter à la fois des paiement en ligne et hors ligne. %2$sLes méthodes de paiement additionnelles%3$s peuvent être installées ultérieurement et gérées depuis l'écran de %1$sparamètres commande%3$s.

en: To accept payments via PayPal on your store, simply enter your PayPal email address below.
fr_FR: Pour accepter les paiements via PayPal sur votre boutique, entrez simplement votre adresse email PayPal.

en: PayPal Email Address:
fr_FR: Adresse e-mail de Paypal :

en: Offline Payments
fr_FR: Paiements hors ligne

en: Offline gateways require manual processing, but can be useful in certain circumstances or for testing payments.
fr_FR: Les paiements hors ligne demandent un processus manuel, mais peuvent être utiles dans certaines circonstances ou pour des paiements de test.

en: Cheque Payments
fr_FR: Paiements par chèque

en: Enable payment via Cheques
fr_FR: Activer les paiements par chèque

en: Cash on Delivery
fr_FR: Paiement à la livraison

en: Enable cash on delivery
fr_FR: Activer le paiement à la livraison

en: Bank Transfer (BACS)
fr_FR: Virement bancaire (BACS)

en: Enable BACS payments
fr_FR: Activer les paiement par virement bancaire

en: Your Store is Ready!
fr_FR: Votre boutique est prête !

en: Want to help make WooCommerce even more awesome? Allow WooThemes to collect non-sensitive diagnostic data and usage information, and get %s discount on your next WooThemes purchase. %sFind out more%s.
fr_FR: Vous souhaitez aider à rendre WooCommerce encore plus incroyable ? Autorisez WooThemes à collecter des données de diagnostique et des informations d'utilisation non sensibles, et obtenez %s de remise sur votre prochain achat WooThemes. %sEn savoir plus%s.

en: Allow
fr_FR: Autoriser

en: No thanks
fr_FR: Non merci

en: Next Steps
fr_FR: Étapes suivantes

en: Create your first product!
fr_FR: Créez votre premier produit !

en: Learn More
fr_FR: En savoir plus

en: Watch the WC 101 video walkthroughs
fr_FR: Regardez les vidéos WC 101 de prise en main

en: Get eCommerce advice in your inbox
fr_FR: Recevez des conseils d'eCommerce dans votre boite mail.

en: Follow Sidekick interactive walkthroughs
fr_FR: Suivez la prise en main interactive de Sidekick

en: Read more about getting started
fr_FR: En savoir plus sur la prise en main

en: Product Transients Cleared
fr_FR: Données temporaires effacées

en: %d Transients Rows Cleared
fr_FR: %d lignes de données temporaires effacés

en: Roles successfully reset
fr_FR: Rôles réinitialisés avec succès

en: Terms successfully recounted
fr_FR: Termes recomptés avec succès

en: Sessions successfully cleared
fr_FR: Les sessions ont été vidées avec succès

en: All missing WooCommerce pages was installed successfully.
fr_FR: Toutes les pages WooCommerce ont été installées avec succès.

en: Tax rates successfully deleted
fr_FR: Taux de TVA supprimés avec succès

en: Usage tracking settings successfully reset.
fr_FR: Les réglages de suivi d'utilisation ont bien été réinitialisés.

en: There was an error calling %s::%s
fr_FR: Il y a une erreur en appelant %s::%s

en: There was an error calling %s
fr_FR: Il y a une erreur en appelant %s

en: Your changes have been saved.
fr_FR: Vos modifications ont été sauvegardées.

en: WC Transients
fr_FR: Données temporaires WC

en: Clear transients
fr_FR: Effacer les données temporaires

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
fr_FR: Cet outil effacera le cache des fichiers temporaires produit/boutique.

en: Expired Transients
fr_FR: Données temporaires expirées

en: Clear expired transients
fr_FR: Effacer les données temporaires expirées

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
fr_FR: Cet outil va nettoyer TOUS les transients expirés de WordPress.

en: Term counts
fr_FR: Comptes des termes

en: Recount terms
fr_FR: Recompter les termes

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
fr_FR: Cet outil recomptera les termes produit - utile lorsque vous changez vos paramètres d'une manière qui cache les produits du catalogue.

en: Capabilities
fr_FR: Permissions

en: Reset capabilities
fr_FR: Réinitialiser les permissions

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
fr_FR: Cet outil réinitialise les rôles de l'administrateur, du client et du gestionnaire aux valeurs par défaut. A utiliser si vos utilisateurs ne peuvent plus accéder aux pages d'administration de WooCommerce.

en: Customer Sessions
fr_FR: Sessions Client

en: Clear all sessions
fr_FR: Vider toutes les sessions

en: <strong class="red">Warning:</strong> This tool will delete all customer session data from the database, including any current live carts.
fr_FR: <strong class="red">Attention :</strong> Cet outil détruira toutes les données de session client de la base de données, incluant les paniers en cours.

en: Install WooCommerce Pages
fr_FR: Installer les pages WooCommerce

en: Install pages
fr_FR: Installer les pages

en: <strong class="red">Note:</strong> This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
fr_FR: <strong class="red">Note :</strong>Cet outil installera toutes les pages WooCommerce manquantes. Les pages déjà définies et paramétrées ne seront pas remplacées.

en: Delete all WooCommerce tax rates
fr_FR: Supprimer tous les taux de TVA WooCommerce

en: Delete ALL tax rates
fr_FR: Supprimer TOUS les taux de TVA

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will delete ALL of your tax rates, use with caution.
fr_FR: <strong class="red">Note :</strong>Cette option détruira TOUS vos taux de TVA, à utiliser avec précaution.

en: Reset Usage Tracking Settings
fr_FR: Réinitialiser les réglages de suivi d'utilisation

en: Reset usage tracking settings
fr_FR: Réinitialiser les réglages de suivi d'utilisation

en: This will reset your usage tracking settings, causing it to show the opt-in banner again and not sending any data.
fr_FR: Cela réinitialise vos réglages de suivi d'utilisation, avec pour conséquence d'afficher de nouveau la bannière opt-in et de ne plus envoyer aucune donnée.

en: Translation Upgrade
fr_FR: Traduction mise à jour

en: Force Translation Upgrade
fr_FR: Forcer la mise à niveau de la traduction

en: <strong class="red">Note:</strong> This option will force the translation upgrade for your language if a translation is available.
fr_FR: <strong class="red">Note :</strong> cette option forcera la mise à niveau de la traduction pour votre langue si une traduction est disponible.

en: Display type
fr_FR: Type d'affichage

en: Products
fr_FR: Produits

en: Subcategories
fr_FR: Sous-catégories

en: Both
fr_FR: Ensemble

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Upload/Add image
fr_FR: Transférer/Ajouter image

en: Remove image
fr_FR: Supprimer image

en: Use image
fr_FR: Utiliser l’image

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top of the page.
fr_FR: Les catégories de produit pour votre boutique peuvent être gérées ici. Pour changer l'ordre des catégories sur le site vous pouvez les cliquer/déplacer pour les ordonner. Pour voir plus de catégories listées cliquer le lien "Options de l'écran" en haut de la page.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type. These groups can then be used by certain shipping methods to provide different rates to different products.
fr_FR: Les classes de livraison peuvent être utilisées pour grouper des produits similaires. Ces groupes peuvent alors être utilisés par certaines méthodes de livraison pour fournir différents taux à différents produits.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
fr_FR: Les termes d'attributs peuvent être assignés aux produits et variations.<br/><br/><b>Note</b> : Effacer un terme le supprimera de tous les produits et de toutes les variations auxquels il était associé. Recréer le terme ne l'assignera pas de nouveau aux produits.

en: webhook
fr_FR: crochet Web

en: webhooks
fr_FR: Crochets Web

en: Topic
fr_FR: Sujet

en: Delivery URL
fr_FR: URL de livraison

en: Activated <span class="count">(%s)</span>
fr_FR: Activés <span class="count">(%s)</span>

en: Paused <span class="count">(%s)</span>
fr_FR: En pause <span class="count">(%s)</span>

en: Disabled <span class="count">(%s)</span>
fr_FR: Désactivés <span class="count">(%s)</span>

en: Move to Trash
fr_FR: Mettre à la corbeille

en: Empty Trash
fr_FR: Corbeille vide

en: Webhook created on %s
fr_FR: Crochet Web créé le %s

en: You don't have permissions to create Webhooks!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de créer des crochets Web !

en: You don't have permissions to edit Webhooks!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier des crochets Web !

en: You don't have permissions to delete Webhooks!
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de supprimer des crochets Web !

en: 1 webhook moved to the Trash. | %d webhooks moved to the Trash.
fr_FR[0]: 1 crochet Web déplacé à la corbeille.
fr_FR[1]: %d crochets Web déplacés à la corbeille.

en: 1 webhook restored from the Trash. | %d webhooks restored from the Trash.
fr_FR[0]: 1 crochet Web restauré depuis la corbeille.
fr_FR[1]: %s crochets Web restaurés depuis la corbeille.

en: 1 webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
fr_FR[0]: 1 crochet Web définitivement supprimé.
fr_FR[1]: %d crochets Web définitivement supprimés.

en: Webhook updated successfully.
fr_FR: Crochet Web mis à jour avec succès.

en: Webhook created successfully.
fr_FR: Crochet Web créé avec succès.

en: Webhooks
fr_FR: Crochets Web

en: Add Webhook
fr_FR: Ajouter crochet Web

en: Search Webhooks
fr_FR: Rechercher des crochets Web

en: This Webhook has no log yet.
fr_FR: Ce crochet Web n'a pas encore de log.

en: &lsaquo; Previous
fr_FR: &lsaquo; Précédent

en: Next &rsaquo;
fr_FR: Suivant &rsaquo;

en: Welcome to WooCommerce
fr_FR: Bienvenue sur WooCommerce

en: Welcome to WooCommerce %s
fr_FR: Bienvenue sur WooCommerce %s

en: Thanks, all done!
fr_FR: Merci, c'est fait !

en: Thank you for updating to the latest version!
fr_FR: Merci d'avoir actualisé avec la dernière version !

en: Thanks for installing!
fr_FR: Merci de l'installation !

en: %s WooCommerce %s is more powerful, stable and secure than ever before. We hope you enjoy using it.
fr_FR: %s WooCommerce %s est plus puissant, stable et sécurisé que jamais auparavant. Nous espérons que vous aurez plaisir à l'utiliser.

en: Docs
fr_FR: Documents

en: What's New
fr_FR: Quoi de Neuf

en: Credits
fr_FR: Crédits

en: Translators
fr_FR: Traducteurs

en: Improved Product Variation Editor
fr_FR: Amélioration de l'éditeur des variations produit

en: When editing product variations in the backend, we have added a new, paginated interface to make the process of adding complex product variations both quicker and more reliable.
fr_FR: Lors de l'édition des variations de produit dans l'administration, nous avons ajouté une nouvelle interface, paginée, pour rendre le processus d'ajout de variations produit complexes à la fois plus rapide et plus efficace.

en: Frontend Variation Performance
fr_FR: Performance des variations coté boutique

en: If your products have many variations (20+) they will use an ajax powered add-to-cart form. Select all options and the matching variation will be found via AJAX. This improves performance on the product page.
fr_FR: Si vos produits ont beaucoup de variations (20+) ils utiliseront un formulaire d'ajout au panier en ajax. Sélectionnez toutes les options et la variation correspondante sera trouvée via AJAX. Cela améliore les performances sur la page produit.

en: Flat Rate Shipping, Simplified
fr_FR: Livraison à taux fixe, simplifiée

en: Flat Rate Shipping was overly complex in previous versions of WooCommerce. We have simplified the interface (without losing the flexibility) making Flat Rate and International Shipping much more intuitive.
fr_FR: La livraison à taux fixe était relativement complexe dans les versions précédentes de WooCommerce. Nous avons simplifié l'interface (sans perdre en flexibilité) rendant le taux fixe et la livraison internationale bien plus intuitives.

en: Geolocation with Caching
fr_FR: Géolocalisation avec cache

en: If you use static caching you may have found geolocation did not work for non-logged-in customers. We have now introduced a new javascript based Geocaching solution to help. Enable this in the %ssettings%s.
fr_FR: Si vous utilisez une solution de cache vous avez peut être constaté que la géolocalisation ne fonctionnait pas pour les client non identifiés. Nous avons introduit une solution de géolocalisation basée sur javascript pour résoudre ce problème. Activez cette option dans les %sréglages%s.

en: Onboarding Experience
fr_FR: Expérience de l'intégration

en: We have added our "WooCommerce 101" tutorial videos to the help tabs throughout admin if you need some help understanding how to use WooCommerce. New installs will also see the new setup wizard to help guide through initial setup.
fr_FR: Nous avons ajouté nos tutoriels vidéos "WooCommerce 101" dans les onglets d'aide de l'administration si vous avez besoin d'aide pour comprendre comment utiliser WooCommerce. Les nouvelles installations verront également le nouvel assistant d'installation pour guider la configuration initiale.

en: Custom AJAX Endpoints
fr_FR: Points de fin AJAX personnalisés

en: To improve performance on the frontend, we've introduced new AJAX endpoints which avoid the overhead of making calls to admin-ajax.php for events such as adding products to the cart.
fr_FR: Pour améliorer les performances sur le site, nous avons introduit de nouveaux points de fin AJAX qui évitent la surcharge d'appels à admin-ajax.php pour des événements tels que l'ajout de produits dans le panier.

en: Visual API Authentication
fr_FR: Authentification visuel de l'API

en: Services which integrate with the REST API can now use the visual authentication endpoint so a user can log in and grant API permission from a single page before being redirected back.
fr_FR: Les services qui s'intègrent avec l'API REST peuvent désormais utiliser l'authentification visuelle de terminaison, ainsi un utilisateur peut se connecter et accorder l'autorisation API à une seule page avant d'y être redirigé.

en: Email Notification Improvements
fr_FR: Améliorations de la notification email

en: Email templates have been improved to support a wider array of email clients, and extra notifications, such as partial refund notifications, have been included.
fr_FR: Les modèles d'e-mails ont été améliorés pour prendre en charge une plus grande quantité de clients de messagerie et des notifications supplémentaires comme les notifications de remises partielles.

en: Shipping Method Priorities
fr_FR: Priorités de la méthode de livraison

en: To give more control over which shipping method is selected by default for customers, each method can now be given a numeric priority.
fr_FR: Pour donner plus de contrôle sur la méthode d'expédition sélectionnée par défaut pour les clients, chaque méthode peut désormais se voir accorder une priorité numérique.

en: Go to WooCommerce Settings
fr_FR: Aller aux Paramètres WooCommerce

en: WooCommerce is developed and maintained by a worldwide team of passionate individuals and backed by an awesome developer community. Want to see your name? <a href="%s">Contribute to WooCommerce</a>.
fr_FR: WooCommerce est développé et maintenu par une équipe internationale d'individus passionnés et soutenus par une communauté impressionnante de développeurs. Vous voulez voir votre nom ? <a href="%s">Contribuez à WooCommerce</a>.

en: WooCommerce has been kindly translated into several other languages thanks to our translation team. Want to see your name? <a href="%s">Translate WooCommerce</a>.
fr_FR: WooCommerce a été brillamment traduit dans plusieurs autres langues, merci à notre équipe de traducteurs. Vous voulez voir votre nom ? <a href="%s">Traduisez WooCommerce</a>.

en: View %s
fr_FR: Voir %s

en: HTML Email Template
fr_FR: Template Email HTML

en: If you like <strong>WooCommerce</strong> please leave us a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. A huge thank you from WooThemes in advance!
fr_FR: Si vous aimez <strong>WooCommerce</strong> merci de nous noter %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s. Par avance un immense merci de WooThemes !

en: Thanks :)
fr_FR: Merci :-)

en: Thank you for selling with WooCommerce.
fr_FR: Merci de vendre avec WooCommerce.

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez essayer de nouveau.

en: The CSV is invalid.
fr_FR: Le CSV est invalide.

en: Import complete - imported <strong>%s</strong> tax rates.
fr_FR: Import complet - <strong>%s</strong> taux de TVA importés.

en: All done!
fr_FR: Tout est fait !

en: View Tax Rates
fr_FR: Voir les taux de TVA

en: Import Tax Rates
fr_FR: Importer les taux de TVA

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
fr_FR: Transférez un fichier CSV contenant les taux de TVA pour importer les contenus dans votre boutique. Choisissez un fichier .csv à transférer, puis cliquez "Envoyer le fichier et l'importer".

en: Tax rates need to be defined with columns in a specific order (10 columns). <a href="%s">Click here to download a sample</a>.
fr_FR: Les taux de TVA ont besoin d'être définis avec des colonnes dans un ordre spécifique (10 colonnes). <a href="%s">Cliquez ici pour télécharger un exemple</a>.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr_FR: Avant de pouvoir transférer votre fichier d'importation, vous devez corriger les erreurs suivantes :

en: Choose a file from your computer:
fr_FR: Choisir un fichier depuis votre ordinateur :

en: Maximum size: %s
fr_FR: Taille maximum : %s

en: OR enter path to file:
fr_FR: OU entrez le chemin du fichier :

en: Delimiter
fr_FR: Délimiteur

en: Upload file and import
fr_FR: Envoyer le fichier et importer

en: Sorry, there has been an error.
fr_FR: Désolé, il y a eu une erreur.

en: General
fr_FR: Général

en: Usage Restriction
fr_FR: Restriction d'usage

en: Usage Limits
fr_FR: Limites d'utilisation

en: Discount type
fr_FR: Type de remise

en: Value of the coupon.
fr_FR: Valeur du code promo.

en: Allow free shipping
fr_FR: Permettre la livraison gratuite

en: Check this box if the coupon grants free shipping. The <a href="%s">free shipping method</a> must be enabled and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
fr_FR: Cochez cette case si le code promo inclue la livraison gratuite. La <a href="%s">méthode livraison gratuite</a> doit être active et être réglée sur requiert "un code promo livraison gratuite valide" (voir le réglage "La livraison gratuite requiert...").

en: Coupon expiry date
fr_FR: Date d'expiration du code

en: Minimum spend
fr_FR: Dépense minimale

en: No minimum
fr_FR: Aucun minimum

en: This field allows you to set the minimum subtotal needed to use the coupon.
fr_FR: Ce champ vous permet de définir le sous-total minimum nécessaire pour utiliser le code promo.

en: Maximum spend
fr_FR: Dépense maximum

en: No maximum
fr_FR: Pas de maximum

en: This field allows you to set the maximum subtotal allowed when using the coupon.
fr_FR: Ce champ vous permet de définir le sous total maximum autorisé pour l'utilisation de ce code promo.

en: Individual use only
fr_FR: Utilisation individuelle uniquement

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
fr_FR: Cochez cette case si le code promo ne peut être utilisé conjointement avec d'autres codes promo.

en: Exclude sale items
fr_FR: Exclure les articles en promo

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are no sale items in the cart.
fr_FR: Cochez cette case si le code promo ne doit pas être appliqué aux articles en promo. Les codes promo par article fonctionneront uniquement si l'article n'est pas en promo. Les codes promos par panier fonctionneront uniquement si il n'y a pas d'article en promo dans le panier.

en: Search for a product&hellip;
fr_FR: Recherche d'un produit&hellip;

en: Products which need to be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are discounted.
fr_FR: Produits qui doivent être dans le panier pour utiliser ce code promo, pour les "Produits Remisés", les produits qui sont remisés.

en: Exclude products
fr_FR: Exclure les produits

en: Products which must not be in the cart to use this coupon or, for "Product Discounts", which products are not discounted.
fr_FR: Produits qui ne doivent pas être dans le panier pour utiliser ce code promo ou, pour les "Produits Remisés", les produits qui ne sont pas remisés.

en: Product categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Any category
fr_FR: Toutes les catégories

en: A product must be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will be discounted.
fr_FR: Un produit doit être dans cette catégorie pour que le code promo reste valide ou, pour les "Produits Remisés", les produits dans ces catégories qui sont remisés.

en: Exclude categories
fr_FR: Exclure les catégories

en: No categories
fr_FR: Aucune catégorie

en: Product must not be in this category for the coupon to remain valid or, for "Product Discounts", products in these categories will not be discounted.
fr_FR: Produit ne devant pas être dans cette catégorie pour que le code promo reste valide ou, pour les "Produits Remisés", les produits dans ces catégories qui ne sont pas remisés.

en: Email restrictions
fr_FR: Restrictions d'email

en: No restrictions
fr_FR: Aucune restriction

en: List of allowed emails to check against the customer's billing email when an order is placed. Separate email addresses with commas.
fr_FR: Liste des emails autorisés qui seront comparés avec l'email de facturation du client lorsqu'une commande est passée. Séparez les adresses emails par une virgule.

en: Usage limit per coupon
fr_FR: Limite d'utilisation par code

en: How many times this coupon can be used before it is void.
fr_FR: Combien de fois ce code promo peut il être utilisé avant de ne plus être valide.

en: Limit usage to X items
fr_FR: Limite d'utilisation à X articles

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
fr_FR: Nombre maximum d'articles individuels auquel ce coupon peut s'appliquer lors de remises produit. Laisser vide pour appliquer à tous les articles éligibles du panier.

en: Usage limit per user
fr_FR: Limite d'utilisation par utilisateur

en: How many times this coupon can be used by an invidual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
fr_FR: Combien de fois ce code peut être utilisé par un utilisateur donné ? Utilisation de l'email de facturation pour les invités et de l'ID utilisateur pour les utilisateurs identifiés.

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
fr_FR: Le code promo existe déjà - les clients utiliserons le dernier code promo correspondant.

en: Resend order emails
fr_FR: Renvoyer les emails de commande

en: Generate download permissions
fr_FR: Générer les permissions de téléchargement

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Save %s
fr_FR: Enregistrement %s

en: Save/update the %s
fr_FR: Enregistre/actualise le %s

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Payment via %s
fr_FR: Paiement par %s

en: Customer IP
fr_FR: Adresse IP du client

en: General Details
fr_FR: Détails généraux

en: Order date:
fr_FR: Date de commande :

en: Order status:
fr_FR: État de la commande :

en: Customer:
fr_FR: Client :

en: View other orders
fr_FR: Afficher les autres commandes

en: Billing Details
fr_FR: Détails de la facturation

en: Load billing address
fr_FR: Charger l'adresse de facturation

en: Address
fr_FR: Adresse

en: No billing address set.
fr_FR: Aucune adresse de facturation.

en: Payment Method:
fr_FR: Méthode de paiement :

en: Other
fr_FR: Autre

en: Transaction ID
fr_FR: Identifiant de transaction

en: Shipping Details
fr_FR: Détails de la livraison

en: Copy from billing
fr_FR: Copier depuis la facture

en: Load shipping address
fr_FR: Charger l'adresse de livraison

en: No shipping address set.
fr_FR: Aucune adresse de livraison.

en: Customer Provided Note
fr_FR: Note fournit au client

en: Customer's notes about the order
fr_FR: Notes du client à propos de la commande

en: File %d
fr_FR: Fichier %d

en: Search for a downloadable product&hellip;
fr_FR: Recherche d'un produit téléchargeable&hellip;

en: Grant Access
fr_FR: Accorder l'Accès

en: added on %1$s at %2$s
fr_FR: ajouté le %1$s à %2$s

en: by %s
fr_FR: par %s

en: Delete note
fr_FR: Supprimer la note

en: There are no notes yet.
fr_FR: Il n'y a pas encore de note.

en: Add note
fr_FR: Ajouter une note

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
fr_FR: Ajoutez une note personnelle, ou ajoutez une note client (l'utilisateur sera notifié).

en: Private note
fr_FR: Note privée

en: Note to customer
fr_FR: Note au client

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Product Type
fr_FR: Type de produit

en: Virtual products are intangible and aren't shipped.
fr_FR: Les produits virtuels sont incorporels et ne sont pas expédiés.

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
fr_FR: Les produits téléchargeables donne accès à un fichier lors de l'achat.

en: Inventory
fr_FR: Inventaire

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Linked Products
fr_FR: Produits liés

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Stock Keeping Unit
fr_FR: Maintenir l'unité de stock

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
fr_FR: UGS fait référence à l'Unité de Gestion de Stock, un identifiant unique pour chaque produit distinct et service qui peut être vendu.

en: Product URL
fr_FR: URL du produit

en: Enter the external URL to the product.
fr_FR: Saisissez l'URL externe au produit.

en: Button text
fr_FR: Bouton texte

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
fr_FR: Ce texte sera visible sur le bouton de lien au produit externe.

en: Regular Price
fr_FR: Prix de vente

en: Sale Price
fr_FR: Prix promo

en: Schedule
fr_FR: Planifier

en: Sale Price Dates
fr_FR: Période de promotion

en: The sale will end at the beginning of the set date.
fr_FR: La promotion prendra fin au début de la date renseignée.

en: Downloadable Files
fr_FR: Fichiers téléchargeables

en: This is the name of the download shown to the customer.
fr_FR: Le nom du téléchargement affiché au client.

en: File URL
fr_FR: URL du fichier

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
fr_FR: L'URL ou le chemin absolu au fichier auquel les clients auront accès. Les URLs saisies ici doivent déjà être encodées.

en: Add File
fr_FR: Ajouter un fichier

en: Download Limit
fr_FR: Limite de téléchargement

en: Unlimited
fr_FR: Illimitée

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
fr_FR: Laissez vide pour les téléchargements illimités.

en: Download Expiry
fr_FR: Expiration du téléchargement

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
fr_FR: Saisissez le nombre de jours avant qu'un lien de télécharchement n'expire, ou laisser vide.

en: Download Type
fr_FR: Type de téléchargement

en: Choose a download type - this controls the <a href="%s">schema</a>.
fr_FR: Choisissez un type de téléchargement - cela contrôle le <a href="%s">schéma</a>.

en: Standard Product
fr_FR: Produit standard

en: Application/Software
fr_FR: Application/Logiciel

en: Music
fr_FR: Musique

en: Tax Status
fr_FR: État de la TVA

en: Shipping only
fr_FR: Expédition seulement

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
fr_FR: Détermine si oui ou non le produit complet est taxable ou uniquement le coût de la livraison.

en: Tax Class
fr_FR: Classe TVA

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
fr_FR: Choisir une classe de TVA pour ce produit. Les classes de TVA sont utilisées pour appliquer plusieurs taux de TVA spécifiques à certains types de produits.

en: Manage stock?
fr_FR: Gérer le stock ?

en: Enable stock management at product level
fr_FR: Activer la gestion de stock au niveau produit

en: Stock Qty
fr_FR: Qté Stock

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
fr_FR: Quantité du stock. Si c'est un produit variable cette valeur sera utilisée pour contrôler le stock pour toutes les variations, à moins que vous définissiez le stock au niveau de la variation.

en: Allow Backorders?
fr_FR: Permettre des commandes de produits en rupture ?

en: Do not allow
fr_FR: Ne pas autoriser

en: Allow, but notify customer
fr_FR: Autoriser, mais avec notification client

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
fr_FR: En cas de gestion de stock, cela défini si les ruptures de stock sont autorisées ou non. Si actif, la quantité de stock peut être inférieure à 0.

en: Stock status
fr_FR: État du stock

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
fr_FR: Controle si le produit est listé comme "en stock" ou "en rupture" sur le site.

en: Sold Individually
fr_FR: Vendu séparément

en: Enable this to only allow one of this item to be bought in a single order
fr_FR: Activer cette option pour autoriser uniquement un exemplaire de cet article dans une unique commande

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Weight in decimal form
fr_FR: Poids au format décimal

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: LxWxH in decimal form
fr_FR: LxPxH au format décimal

en: No shipping class
fr_FR: Pas de classe de livraison

en: Shipping class
fr_FR: Classe de livraison

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
fr_FR: Les classes de livraison sont utilisées par certaines méthodes de livraison pour grouper des produits similaires.

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Custom product attribute
fr_FR: Attribut personnalisé du produit

en: Save Attributes
fr_FR: Sauvegarder les attributs

en: Up-Sells
fr_FR: Montées en gamme

en: Up-sells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
fr_FR: Les Montées en gamme sont des produits que vous recommandez à la place de ceux actuellement vus, par exemple, les produits qui sont plus profitables ou de meilleure qualité ou plus chers.

en: Cross-Sells
fr_FR: Ventes Croisées

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
fr_FR: Les Ventes Croisées sont des produits que vous mettez en avant dans la panier, basés sur le produit actuel.

en: Grouping
fr_FR: Grouper

en: Set this option to make this product part of a grouped product.
fr_FR: Activer cette option pour faire de ce produit une partie d'un produit groupé.

en: Purchase Note
fr_FR: Note d'achat

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
fr_FR: Saisissez une note optionnelle à envoyer au client après l'achat.

en: Menu order
fr_FR: Ordre du menu

en: Custom ordering position.
fr_FR: Ordre personnalisé.

en: Enable reviews
fr_FR: Activer les avis

en: Before adding variations, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
fr_FR: Avant d'ajouter des variations, ajoutez et sauvegardez quelques attributs à partir de l'onglet <strong>Attributs</strong>.

en: Learn more
fr_FR: Lire plus

en: Default Form Values
fr_FR: Valeurs de formulaire par défaut

en: These are the attributes that will be pre-selected on the frontend.
fr_FR: Ce sont les attributs qui seront pré-sélectionnés sur la boutique.

en: No default
fr_FR: Pas de valeur par défaut

en: Add variation
fr_FR: Ajouter une variation

en: Create variations from all attributes
fr_FR: Créer les variations pour tous les attributs

en: Delete all variations
fr_FR: Supprimer toutes les variations

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
fr_FR: Basculer &quot;Activé&quot;

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
fr_FR: Basculer &quot;Téléchargeable&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
fr_FR: Basculer &quot;Virtuel&quot;

en: Pricing
fr_FR: Tarification

en: Set regular prices
fr_FR: Mettre en place les prix réguliers

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
fr_FR: Augmenter les prix réguliers (montant fixe ou pourcentage)

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
fr_FR: Diminuer les prix réguliers (montant fixe ou pourcentage)

en: Set sale prices
fr_FR: Mettre en place les prix promotionnels

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
fr_FR: Augmenter les prix promotionnels (montant fixe ou pourcentage)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
fr_FR: Diminuer les prix promotionnels (montant fixe ou pourcentage)

en: Set scheduled sale dates
fr_FR: Mettre en place les dates programmées des promotions

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
fr_FR: Basculer &quot;Gestion de stock&quot;

en: Downloadable products
fr_FR: Produits téléchargeables

en: Download limit
fr_FR: Limite de téléchargement

en: Download expiry
fr_FR: Expiration du téléchargement

en: Go
fr_FR: Aller

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s article
fr_FR[1]: % articles

en: Go to the first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Go to the previous page
fr_FR: Aller sur la page précédente

en: Select Page
fr_FR: Sélection de la page

en: Current page
fr_FR: Page courante

en: Go to the next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Go to the last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder les changements

en: Product SKU must be unique.
fr_FR: L'UGS du produit doit être unique.

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
fr_FR: Le fichier téléchargeable %s ne peut pas être utilisé car il ne dispose pas d'un type de fichier autorisé. Les types autorisés incluent : %s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
fr_FR: Le fichier téléchargeable %s ne peut pas être utilisé car il n'existe pas sur le serveur.

en: Variation #%s of %s
fr_FR: Variation n&deg;%s sur %s

en: #%s &ndash; Variation SKU must be unique.
fr_FR: #%s &ndash; L'UGS de la variation doit être unique.

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %s
fr_FR: #%s &ndash; Le fichier téléchargeable %s ne peut pas être utilisé car il ne dispose pas d'un type de fichier autorisé. Les types autorisés incluent : %s

en: #%s &ndash; The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
fr_FR: #%s &ndash; Le fichier téléchargeable %s ne peut pas être utilisé car il n'existe pas sur le serveur.

en: Delete image
fr_FR: Supprimer l’image

en: Add Images to Product Gallery
fr_FR: Ajouter des images à la galerie produit

en: Add to gallery
fr_FR: Ajouter à la galerie

en: Add product gallery images
fr_FR: Ajouter des images à la galerie produit

en: Revoke Access
fr_FR: Révoquer l'Accès

en: %s: %s
fr_FR: %s : %s

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
fr_FR[0]: Téléchargé %s fois
fr_FR[1]: Téléchargé %s fois

en: Downloads Remaining
fr_FR: Téléchargements restant

en: Access Expires
fr_FR: Accès Expiré

en: Fee
fr_FR: Frais

en: Fee Name
fr_FR: Nom des frais

en: Product ID:
fr_FR: ID Produit :

en: Variation ID:
fr_FR: ID Variation :

en: No longer exists
fr_FR: N'existe plus

en: Product SKU:
fr_FR: UGS du produit :

en: Add&nbsp;meta
fr_FR: Ajouter&nbsp;meta

en: After pre-tax discounts.
fr_FR: Après remises pre-taxes.

en: Before pre-tax discounts.
fr_FR: Avant remises pre-taxes.

en: Item
fr_FR: Article

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Tax
fr_FR: TVA

en: Coupon(s) Used
fr_FR: Code(s) promo utilisés

en: Discount
fr_FR: Remise

en: This is the total discount. Discounts are defined per line item.
fr_FR: Ceci est le total de remise. Les remises sont définies par ligne d'article.

en: This is the shipping and handling total costs for the order.
fr_FR: Ce sont les coûts totaux d'expédition et de manutention de la commande.

en: Order Total
fr_FR: Montant

en: Refunded
fr_FR: Remboursée

en: Delete selected line item(s)
fr_FR: Supprimer les lignes d'articles sélectionnées

en: Stock Actions
fr_FR: Actions sur le Stock

en: Reduce line item stock
fr_FR: Réduire le stock de la ligne article

en: Increase line item stock
fr_FR: Augmenter le stock de la ligne article

en: Add line item(s)
fr_FR: Ajouter une ligne d'article

en: To edit this order change the status back to "Pending"
fr_FR: Pour éditer cette commande, modifier le statut pour "En attente"

en: This order has been paid for and is no longer editable
fr_FR: Cette commande a été payée et n'est plus éditable

en: Add Tax
fr_FR: Ajouter une TVA

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Calculate Taxes
fr_FR: Calculer les TVA

en: Calculate Total
fr_FR: Calculer totaux

en: Add product(s)
fr_FR: Ajout de produits

en: Add fee
fr_FR: Ajouter frais

en: Add shipping cost
fr_FR: Ajout d'un coût de livraison

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Restock refunded items
fr_FR: Restocker les articles remboursés

en: Amount already refunded
fr_FR: Montant déjà remboursé

en: Total available to refund
fr_FR: Total disponible pour le remboursement

en: Refund amount
fr_FR: Montant du remboursement

en: Reason for refund (optional)
fr_FR: Raison du remboursement (optionnel)

en: Payment Gateway
fr_FR: Passerelle de paiement

en: The payment gateway used to place this order does not support automatic refunds.
fr_FR: La passerelle de paiement utilisée pour règler cette commande ne supporte pas les remboursements automatiques.

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
fr_FR: Vous devrez effectuer un remboursement manuel par l'intermédiaire de votre solution de paiement après avoir utilisé ceci.

en: Add products
fr_FR: Ajouter des produits

en: Add tax
fr_FR: Ajout de TVA

en: Rate name
fr_FR: Nom du taux

en: Tax class
fr_FR: Classe TVA

en: Rate code
fr_FR: Code du taux

en: Rate %
fr_FR: Taux %

en: Or, enter tax rate ID:
fr_FR: Ou saisir l'identifiant du taux de TVA :

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: ID:
fr_FR: Identifiant :

en: Shipping Name
fr_FR: Nom de livraison

en: Shipping Method
fr_FR: Méthode de livraison

en: Select terms
fr_FR: Choix des termes

en: Add new
fr_FR: Ajouter

en: "%s" separate terms
fr_FR: "%s" sépare les termes

en: Enter some text, or some attributes by "%s" separating values.
fr_FR: Saisissez du texte, ou certains attributs en séparant les valeurs par "%s".

en: File Name
fr_FR: Nom du fichier

en: Choose file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Insert file URL
fr_FR: Insérer l'URL du fichier

en: Drag and drop, or click to set menu order manually
fr_FR: Glisser déposer ou cliquer pour définir l'ordre du menu manuellement

en: Any
fr_FR: Toute

en: Remove this image
fr_FR: Supprimer cette image

en: Upload an image
fr_FR: Transférer une image

en: Enter a SKU for this variation or leave blank to use the parent product SKU.
fr_FR: Entrez une référence pour cette variation ou laissez vide pour utiliser la référence du produit parent.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
fr_FR: Activer cette option si l'accès est donné à un fichier téléchargeable à l'achat d'un produit

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
fr_FR: Activer cette option si un produit n'est pas expédié ou s'il n'y a pas de frais de port

en: Enable this option to enable stock management at variation level
fr_FR: Activer cette option pour activer la gestion de stock au niveau de la variation

en: Regular Price:
fr_FR: Prix régulier :

en: Variation price (required)
fr_FR: Variation prix (requis)

en: Sale Price:
fr_FR: Prix de vente :

en: Cancel schedule
fr_FR: Annuler la planification

en: Sale start date:
fr_FR: Début de vente :

en: Sale end date:
fr_FR: Fin de vente :

en: Stock Qty:
fr_FR: Qté Stock :

en: Enter a quantity to enable stock management at variation level, or leave blank to use the parent product's options.
fr_FR: Entrez une quantité pour activer la gestion de stock au niveau de la variation, ou laissez vide pour utiliser les options du produit parent.

en: Enter a weight for this variation or leave blank to use the parent product weight.
fr_FR: Saisissez un poids pour cette variation ou laissez vide pour utiliser le poids de produit parent.

en: Dimensions (L&times;W&times;H)
fr_FR: Dimensions (L&times;Larg.&times;H)

en: Shipping class:
fr_FR: Classe de livraison :

en: Same as parent
fr_FR: Identique au parent

en: Tax class:
fr_FR: Classe TVA :

en: Variation Description:
fr_FR: Description de la variation :

en: Download Limit:
fr_FR: Limite téléchargement :

en: Download Expiry:
fr_FR: Expiration du téléchargement :

en: Sold %s worth in the last %d days
fr_FR: Vendu une valeur de %s sur les %d derniers jours

en: Sold 1 item in the last %d days | Sold %d items in the last %d days
fr_FR[0]: Vendu 1 article sur les %d derniers jours
fr_FR[1]: Vendu %d articles sur les %d derniers jours

en: %s discounts in total
fr_FR: %s remises au total

en: %d coupons used in total
fr_FR: %d codes promo utilisés au total

en: Year
fr_FR: Année

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: This Month
fr_FR: Ce mois

en: Last 7 Days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Filter by coupon
fr_FR: Filtrer par code promo

en: Choose coupons&hellip;
fr_FR: Choisir les codes promo&hellip;

en: All coupons
fr_FR: Tous les codes promo

en: Show
fr_FR: Afficher

en: No used coupons found
fr_FR: Aucun code promo utilisé

en: Most Popular
fr_FR: Plus populaire

en: No coupons found in range
fr_FR: Aucun code promo trouvé dans cet interval

en: Most Discount
fr_FR: Plus forte remise

en: Number of coupons used
fr_FR: Nombre de codes promo utilisés

en: Discount amount
fr_FR: Montant de remise

en: Customer
fr_FR: Client

en: No customers found.
fr_FR: Aucun client.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
fr_FR[0]: %s commande précédente liée
fr_FR[1]: %s commandes précédentes liées

en: Refreshed stats for %s
fr_FR: Rafraichir les statistiques pour %s

en: Search customers
fr_FR: Recherche clients

en: Refresh stats
fr_FR: Rafraichir les statistiques

en: View orders
fr_FR: Afficher les commandes

en: Link previous orders
fr_FR: Lien commandes précédentes

en: Name (Last, First)
fr_FR: Nom (nom, prénom)

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Location
fr_FR: Emplacement

en: Money Spent
fr_FR: Argent dépensé

en: Last order
fr_FR: Dernière commande

en: %s signups in this period
fr_FR: %s inscriptions sur cette période

en: Customer Sales
fr_FR: Ventes clients

en: Guest Sales
fr_FR: Ventes invités

en: Customer Orders
fr_FR: Commandes client

en: Guest Orders
fr_FR: Commandes invités

en: orders
fr_FR: commande

en: customer orders
fr_FR: commandes clients

en: guest orders
fr_FR: commandes invités

en: Signups
fr_FR: Inscriptions

en: new users
fr_FR: nouveaux utilisateurs

en: No low in stock products found.
fr_FR: Aucun stock faible.

en: No out of stock products found.
fr_FR: Aucun produit en rupture.

en: %s sales in %s
fr_FR: %s ventes en %s

en: Select categories&hellip;
fr_FR: Sélectionner catégories&hellip;

en: None
fr_FR: Aucun

en: All
fr_FR: Tout

en: &larr; Choose a category to view stats
fr_FR: &larr; Choisissez une catégorie pour voir les statistiques

en: %s average daily sales
fr_FR: %s de ventes journalières moyennes

en: %s average monthly sales
fr_FR: %s de ventes mensuelles moyennes

en: %s gross sales in this period
fr_FR: %s ventes brut pour cette période

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
fr_FR: Il s'agit de la somme des totaux de commande après remboursement et comprenant livraison et TVA.

en: %s net sales in this period
fr_FR: %s de ventes net pour cette période

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
fr_FR: Il s'agit de la somme des totaux de commande après remboursement et ne comprenant pas livraison et TVA.

en: %s orders placed
fr_FR: %s commandes passées

en: %s items purchased
fr_FR: %s articles achetés

en: %s refunded %d order | %s refunded %d orders
fr_FR[0]: %s remboursé %d commande
fr_FR[1]: %s remboursé %d commandes

en: %s charged for shipping
fr_FR: %s facturés pour la livraison

en: %s worth of coupons used
fr_FR: %s de codes promo utilisés

en: Number of items sold
fr_FR: Nombre d'articles vendus

en: Number of orders
fr_FR: Nombre de commandes

en: Average sales amount
fr_FR: Montant moyen des ventes

en: Shipping amount
fr_FR: Montant de livraison

en: Gross Sales amount
fr_FR: Montant brut des ventes

en: Net Sales amount
fr_FR: Montant net des ventes

en: %s sales for the selected items
fr_FR: %s ventes pour les articles sélectionnés

en: %s purchases for the selected items
fr_FR: %s achats pour les articles sélectionnés

en: Showing reports for:
fr_FR: Afficher les rapports pour :

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Product Search
fr_FR: Recherche produit

en: Top Sellers
fr_FR: Meilleures ventes

en: No products found in range
fr_FR: Aucun produit trouvé dans l'interval

en: Top Freebies
fr_FR: Top coupons

en: Top Earners
fr_FR: Meilleurs revenus

en: &larr; Choose a product to view stats
fr_FR: &larr; Choisir un produit pour voir les statistiques

en: Sales amount
fr_FR: Montant des ventes

en: No products found.
fr_FR: Aucun produit trouvé.

en: product
fr_FR: produit

en: Units in stock
fr_FR: Quantités en stock

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Number of Orders
fr_FR: Nombre de commandes

en: Tax Amount
fr_FR: Montant TVA

en: This is the sum of the "Tax Rows" tax amount within your orders.
fr_FR: Ceci est la somme des montants des TVA "Lignes de TVA" de vos commandes.

en: Shipping Tax Amount
fr_FR: Montant TVA de livraison

en: This is the sum of the "Tax Rows" shipping tax amount within your orders.
fr_FR: Ceci est la somme des montants TVA de livraison "Lignes de TVA" de vos commandes.

en: Total Tax
fr_FR: TVA totale

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
fr_FR: TVA totale pour le taux (TVA livraison + TVA produit).

en: No taxes found in this period
fr_FR: Aucune TVA trouvée sur cette période

en: Period
fr_FR: Période

en: Total Sales
fr_FR: Total des ventes

en: This is the sum of the 'Order Total' field within your orders.
fr_FR: C'est la somme du champ 'Total Commande' de vos commandes.

en: Total Shipping
fr_FR: Total livraison

en: This is the sum of the 'Shipping Total' field within your orders.
fr_FR: C'est la somme du champ 'Total Livraison' de vos commandes.

en: Net profit
fr_FR: Profit net

en: Total sales minus shipping and tax.
fr_FR: Total des ventes diminué de la livraison et de la TVA.

en: Totals
fr_FR: Total

en: Accounts
fr_FR: Comptes

en: Account Pages
fr_FR: Pages du compte

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to access account related functionality.
fr_FR: Ces pages nécessitent d'être paramétrées pour que WooCommerce sache où envoyer les utilisateurs pour accéder aux fonctionnalités relatives à leur compte.

en: My Account Page
fr_FR: Page mon compte

en: Page contents:
fr_FR: Contenus de la page :

en: My Account Endpoints
fr_FR: Paramètre Mon compte

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique.
fr_FR: Les paramètres sont ajoutés à vos URLs de pages pour traiter des actions spécifiques sur les pages de comptes. Ils doivent être unique.

en: View Order
fr_FR: Voir la commande

en: Endpoint for the My Account &rarr; View Order page
fr_FR: Paramètre pour la page Mon compte &rarr; Voir commande

en: Edit Account
fr_FR: Modifier le compte

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Account page
fr_FR: Paramètre pour la page Mon compte &rarr; Editer compte

en: Edit Address
fr_FR: Modifier adresse

en: Endpoint for the My Account &rarr; Edit Address page
fr_FR: Paramètre pour la page Mon compte &rarr; Modifier adresse

en: Lost Password
fr_FR: Mot de passe perdu

en: Endpoint for the My Account &rarr; Lost Password page
fr_FR: Paramètre pour la page Mon compte &rarr; Mot de passe perdu

en: Logout
fr_FR: Déconnexion

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
fr_FR: Paramètre pour le déclenchement de la déconnexion. Vous pouvez l'ajouter à vos menus via un lien personnalisé : votresite.fr/?customer-logout=true

en: Registration Options
fr_FR: Options d'inscription

en: Enable Registration
fr_FR: Activer l'inscription

en: Enable registration on the "Checkout" page
fr_FR: Activer l'inscription depuis la page "Commande"

en: Enable registration on the "My Account" page
fr_FR: Activer l'inscription depuis la page "Mon compte"

en: Display returning customer login reminder on the "Checkout" page
fr_FR: Affiche un rappel d'identification sur la page de commande.

en: Account Creation
fr_FR: Création compte

en: Automatically generate username from customer email
fr_FR: Générer automatiquement un identifiant depuis l'email client

en: Automatically generate customer password
fr_FR: Générer automatiquement le mot de passe client

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Enable the REST API
fr_FR: Activer l'API REST

en: Checkout Options
fr_FR: Options commande

en: Checkout Process
fr_FR: Processus commande

en: Enable the use of coupons
fr_FR: Activer l'utilisation de codes promo

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
fr_FR: Les codes promo peuvent être appliqués depuis le panier et les pages de commande.

en: Calculate coupon discounts sequentially
fr_FR: Calculer les remises de codes promo séquentiellement

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
fr_FR: Lors de l'application de codes promo, appliquer le premier code promo au plein tarif, le deuxième code promo au tarif remisé et ainsi de suite.

en: Enable guest checkout
fr_FR: Activer les commandes invités

en: Allows customers to checkout without creating an account.
fr_FR: Permettre aux clients de commander sans créer un compte.

en: Force secure checkout
fr_FR: Forcer la commande sécurisée

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (a SSL Certificate is required).
fr_FR: Forcer le SSL (HTTPS) sur les pages de paiement (un certificat SSL est nécessaire).

en: Force HTTP when leaving the checkout
fr_FR: Forcer HTTP lorsque l'on quitte la commande

en: Checkout Pages
fr_FR: Pages commande

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
fr_FR: Ces pages doivent être définies pour que WooCommerce sache où envoyer les utilisateurs pour commander.

en: Cart Page
fr_FR: Page panier

en: Checkout Page
fr_FR: Page commande

en: Terms and Conditions
fr_FR: Conditions générales de vente

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
fr_FR: Si vous définissez une page "Conditions Générales de Vente" il sera demandé au client d'accepter ces CGV lors de la commande.

en: Checkout Endpoints
fr_FR: Paramètres commande

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
fr_FR: Les paramètres sont ajoutés à vos URLs de pages pour traiter des actions spécifiques pendant le processus de commande. Ils doivent être unique.

en: Pay
fr_FR: Payer

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Pay page
fr_FR: Paramètre pour la page Commande &rarr; Payer

en: Order Received
fr_FR: Commande reçue

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Order Received page
fr_FR: Terminaison pour la page Commande &rarr; Commande reçue

en: Add Payment Method
fr_FR: Ajouter méthode de paiement

en: Endpoint for the Checkout &rarr; Add Payment Method page
fr_FR: Paramètre pour la page Commande &rarr;  Ajout Méthode de paiement

en: Payment Gateways
fr_FR: Passerelles de Paiement

en: Installed gateways are listed below. Drag and drop gateways to control their display order on the frontend.
fr_FR: Les passerelles installées sont listées ci-dessous. Glissez déplacez les passerelles pour définir leur ordre d'affichage sur le site.

en: Gateway Display Order
fr_FR: Ordre d'affiche des passerelles

en: Gateway
fr_FR: Passerelle

en: Gateway ID
fr_FR: ID Passerelle

en: Email Options
fr_FR: Options d'email

en: Email Sender Options
fr_FR: Options d'email de l'expéditeur

en: The following options affect the sender (email address and name) used in WooCommerce emails.
fr_FR: Les options suivantes affectent l'expéditeur (adresse email et nom) utilisé dans les emails WooCommerce.

en: "From" Name
fr_FR: "From" Nom

en: "From" Email Address
fr_FR: "From" Adresse email

en: Email Template
fr_FR: Modèle d'email

en: This section lets you customise the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>. For more advanced control copy <code>woocommerce/templates/emails/</code> to <code>yourtheme/woocommerce/emails/</code>.
fr_FR: Cette section vous laisse la possibilité de personnaliser les emails WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Cliquer ici pour prévisualiser votre modèle d'email</a>. Pour davantage de contrôles copiez <code>woocommerce/templates/emails/</code> dans <code>votretheme/woocommmerce/emails/</code>.

en: Header Image
fr_FR: Image d'entête

en: Enter a URL to an image you want to show in the email's header. Upload your image using the <a href="%s">media uploader</a>.
fr_FR: Entrer l'URL d'une image que vous souhaitez afficher dans l'entête de l'email. Transférez votre image en utilisant le <a href="%s">transfert de médias</a>.

en: Email Footer Text
fr_FR: Texte de pied de page de l'email

en: The text to appear in the footer of WooCommerce emails.
fr_FR: Le texte à afficher dans le pied de page des emails WooCommerce.

en: Powered by WooCommerce
fr_FR: Propulsé par WooCommerce

en: Base Colour
fr_FR: Couleur de base

en: The base colour for WooCommerce email templates. Default <code>#557da1</code>.
fr_FR: La couleur de base pour les modèles d'emails WooCommerce. Par défaut <code>#557da1</code>.

en: Background Colour
fr_FR: Couleur du fond

en: The background colour for WooCommerce email templates. Default <code>#f5f5f5</code>.
fr_FR: La couleur de fond pour les modèles d'emails WooCommerce. Par défaut <code>#f5f5f5</code>.

en: Email Body Background Colour
fr_FR: Couleur de fond du corps de l'email

en: The main body background colour. Default <code>#fdfdfd</code>.
fr_FR: La couleur principale du fond du corps. Par défaut <code>#fdfdfd</code>.

en: Email Body Text Colour
fr_FR: Couleur du texte du corps de l'email

en: The main body text colour. Default <code>#505050</code>.
fr_FR: La couleur principale du texte du corps. Par défaut <code>#505050</code>.

en: Base Location
fr_FR: Emplacemement de base

en: This is the base location for your business. Tax rates will be based on this country.
fr_FR: Ceci est l’emplacement de base de votre boutique. Les taux de TVA seront basés sur ce pays.

en: Selling Location(s)
fr_FR: Emplacement(s) de vente

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
fr_FR: Cette option vous permet de limiter les pays sur lesquels vous souhaitez vendre.

en: Sell to all countries
fr_FR: Vendre dans tous les pays

en: Sell to specific countries only
fr_FR: Vendre dans certains pays uniquement

en: Specific Countries
fr_FR: Pays spécifiques

en: Default Customer Address
fr_FR: Adresse client par défaut

en: This option determines the customers default address (before they input their details).
fr_FR: Cette option détermine l'adresse par défaut des clients (avant qu'ils ne renseignent leur coordonnées).

en: The %sMaxMind GeoLite Database%s will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
fr_FR: La %sBase de données MaxMind GeoLite%s sera périodiquement téléchargée dans votre dossier wp-content si vous utilisez la géolocalisation.

en: No address
fr_FR: Aucune adresse

en: Shop base address
fr_FR: Adresse de base de la boutique

en: Geolocate
fr_FR: Géolocalisation

en: Geolocate (with page caching support)
fr_FR: Géolocalisation (avec support d'une page de cache)

en: Store Notice
fr_FR: Notice Boutique

en: Enable site-wide store notice text
fr_FR: Activer le texte de notification sur l'ensemble de la boutique

en: Store Notice Text
fr_FR: Texte de notice de la boutique

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
fr_FR: Ceci est une boutique de démonstration pour test &mdash; aucune commande ne sera honorée.

en: Currency Options
fr_FR: Options devise

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
fr_FR: Les options suivantes déterminent la manière dont les prix sont affichés sur le site.

en: Currency
fr_FR: Devise

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
fr_FR: Ceci détermine quelle devise est listée dans le catalogue et quelle devise de passerelle sera utilisée pour le paiement.

en: This controls the position of the currency symbol.
fr_FR: Cela détermine la position du symbole de devise.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
fr_FR: Cela détermine le séparateur de milliers pour les prix affichés.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
fr_FR: Cela détermine le séparateur de décimales pour les prix affichés.

en: Number of Decimals
fr_FR: Nombre de décimales

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
fr_FR: Cela détermine le nombre de décimales pour les prix affichés.

en: Integration
fr_FR: Intégration

en: Display
fr_FR: Affichage

en: Shop & Product Pages
fr_FR: Pages boutique et produit

en: Shop Page
fr_FR: Page boutique

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
fr_FR: La page de base peut également être utilisée dans votre <a href="%s">permalien produit</a>.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
fr_FR: Ceci détermine la page de départ de votre boutique - c'est l'emplacement où votre archive de produits sera.

en: Shop Page Display
fr_FR: Affichage Page Boutique

en: This controls what is shown on the product archive.
fr_FR: Ceci détermine ce qui est affiché sur l'archive produits.

en: Show products
fr_FR: Afficher les produits

en: Show categories &amp; subcategories
fr_FR: Afficher les catégories et les sous-catégories

en: Show both
fr_FR: Tout afficher

en: Default Category Display
fr_FR: Affichage par défaut de la catégorie

en: This controls what is shown on category archives.
fr_FR: Cela détermine ce qui est affiché sur les archives catégorie.

en: Show subcategories
fr_FR: Afficher les sous-catégories

en: Default Product Sorting
fr_FR: Tri par défaut des produits

en: This controls the default sort order of the catalog.
fr_FR: Cela détermine l'ordre de tri par défaut du catalogue.

en: Default sorting (custom ordering + name)
fr_FR: Tri par défaut (ordre personnalisé + nom)

en: Popularity (sales)
fr_FR: Popularité (ventes)

en: Average Rating
fr_FR: Moyenne des notes

en: Sort by most recent
fr_FR: Tri par le plus récent

en: Sort by price (asc)
fr_FR: Tri par prix croissant

en: Sort by price (desc)
fr_FR: Tri par prix décroissant

en: Add to cart behaviour
fr_FR: Ajouter au comportement du panier

en: Redirect to the cart page after successful addition
fr_FR: Rediriger vers le panier après un ajout réussi

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
fr_FR: Activer les boutons AJAX d'ajout au panier sur les archives

en: These settings affect the display and dimensions of images in your catalog - the display on the front-end will still be affected by CSS styles. After changing these settings you may need to <a href="%s">regenerate your thumbnails</a>.
fr_FR: Ces réglages affectent l'affichage et les dimensions des images dans votre catalogue - l'affichage sur le site sera encore affecté par les styles CSS. Après avoir changé ces réglages vous devrez peut-être <a href="%s">régénérer vos vignettes</a>.

en: Catalog Images
fr_FR: Catalogue d'images

en: This size is usually used in product listings
fr_FR: Cette taille est habituellement utilisée dans les listes de produits.

en: Single Product Image
fr_FR: Image produit détail

en: This is the size used by the main image on the product page.
fr_FR: C'est la taille utilisée pour l'image principale sur la page produit.

en: Product Thumbnails
fr_FR: Vignettes produit

en: This size is usually used for the gallery of images on the product page.
fr_FR: Cette taille est habituellement utilisée pour la galerie d'image sur la page des produits.

en: Product Image Gallery
fr_FR: Galerie d'images produit

en: Enable Lightbox for product images
fr_FR: Activer la lightbox pour les images produit

en: Include WooCommerce's lightbox. Product gallery images will open in a lightbox.
fr_FR: Inclure la lightbox WooCommerce. Les images des galeries produits seront ouvertes dans une lightbox.

en: Manage Stock
fr_FR: Gestion du stock

en: Enable stock management
fr_FR: Activer la gestion du stock

en: Hold Stock (minutes)
fr_FR: Maintenir le stock (minutes)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
fr_FR: Maintenir le stock (pour les commandes impayées) pendant x minutes. Quand ce délai sera atteint, la commande en attente sera annulée. Laisser vide pour désactiver.

en: Enable low stock notifications
fr_FR: Activer les notifications de stock faible

en: Enable out of stock notifications
fr_FR: Activer les notifications de stock épuisé

en: Notification Recipient
fr_FR: Destinataire de notification

en: Low Stock Threshold
fr_FR: Seuil de stock faible

en: Out Of Stock Threshold
fr_FR: Seuil de stock épuisé

en: Out Of Stock Visibility
fr_FR: Visibilité des stocks épuisés

en: Hide out of stock items from the catalog
fr_FR: Cacher les produits en stock épuisé du catalogue

en: Stock Display Format
fr_FR: Format d'affichage du stock

en: This controls how stock is displayed on the frontend.
fr_FR: Ceci détermine la manière dont le stock est affiché sur le site.

en: Always show stock e.g. "12 in stock"
fr_FR: Toujours afficher le stock, ex. "12 en stock"

en: Only show stock when low e.g. "Only 2 left in stock" vs. "In Stock"
fr_FR: Afficher le stock uniquement lorsqu'il est bas, ex. "Plus que 2 en stock" en remplacement de "En stock"

en: Never show stock amount
fr_FR: Ne jamais afficher le niveau de stock

en: File Download Method
fr_FR: Méthode de téléchargement de fichiers

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
fr_FR: Le Forçage des téléchargements laissera les URL cachés, mais certains serveurs peuvent proposer de gros fichiers de façon non fiable. Si supportés, <code>X-Accel-Redirect</code>/ <code>X-Sendfile</code> peuvent être utilisés pour distribuer les téléchargements en remplacement (nécessite <code>mod_xsendfile</code> sur le serveur).

en: Force Downloads
fr_FR: Forcer le téléchargement

en: Redirect only
fr_FR: Redirection seulement

en: Access Restriction
fr_FR: Restrictions d'accès

en: Downloads require login
fr_FR: Les téléchargements nécessitent d'être identifié

en: This setting does not apply to guest purchases.
fr_FR: Ce réglage ne s'applique pas aux achats d'invité.

en: Grant access to downloadable products after payment
fr_FR: Autoriser l'accès aux produits téléchargeables après le paiement

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
fr_FR: Activer cette option pour autoriser l'accès  aux téléchargements lorsque les commandes sont "en cours", plutôt que "terminée".

en: Measurements
fr_FR: Dimensions

en: Weight Unit
fr_FR: Unité de poids

en: This controls what unit you will define weights in.
fr_FR: Cela détermine dans quelle unité vous définirez les poids.

en: Dimensions Unit
fr_FR: Unité des dimensions

en: This controls what unit you will define lengths in.
fr_FR: Cela détermine dans quelle unité vous définirez les longueurs.

en: Product Ratings
fr_FR: Notations produit

en: Enable ratings on reviews
fr_FR: Activer les notes sur les avis

en: Ratings are required to leave a review
fr_FR: La notation est requise pour laisser un avis

en: Show "verified owner" label for customer reviews
fr_FR: Afficher le label "acheteur certifié" sur les avis consommateurs

en: Only allow reviews from "verified owners"
fr_FR: Permettre les avis uniquement aux "acheteurs certifiés"

en: Shipping Options
fr_FR: Options livraison

en: Shipping Calculations
fr_FR: Calcul de frais de port

en: Enable shipping
fr_FR: Activer la livraison

en: Enable the shipping calculator on the cart page
fr_FR: Activer le calculateur de frais dans la page panier

en: Hide shipping costs until an address is entered
fr_FR: Masquer les frais de livraison jusqu'à ce qu'une adresse soit renseignée

en: Shipping Display Mode
fr_FR: Mode d'affichage de la livraison

en: This controls how multiple shipping methods are displayed on the frontend.
fr_FR: Ceci détermine comment les méthodes de livraison multiples sont affichées sur le site.

en: Display shipping methods with "radio" buttons
fr_FR: Afficher les méthodes de livraison avec des boutons "radio"

en: Display shipping methods in a dropdown
fr_FR: Afficher les méthodes de livraison dans une liste déroulante

en: Shipping Destination
fr_FR: Destination de la livraison

en: This controls which shipping address is used by default.
fr_FR: Ceci détermine quelle adresse de livraison est utilisée par défaut.

en: Default to shipping address
fr_FR: Adresse de livraison par défaut

en: Default to billing address
fr_FR: Adresse de facturation par défaut

en: Only ship to the customer's billing address
fr_FR: Livrer uniquement à l'adresse de facturation du client

en: Restrict shipping to Location(s)
fr_FR: Restreindre la livraison aux emplacements

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all <a href="%s">locations you sell to</a>.
fr_FR: Choisissez dans quels pays vous voulez livrer ou choisissez de livrer dans tous les <a href="%s">emplacements où vous vendez</a>.

en: Ship to all countries you sell to
fr_FR: Livrer dans tous les pays où vous vendez

en: Ship to all countries
fr_FR: Livrer dans tous les pays

en: Ship to specific countries only
fr_FR: Livrer dans des pays spécifiques uniquement

en: Shipping Methods
fr_FR: Expédition

en: Selection Priority
fr_FR: Sélection de priorité

en: Available methods will be chosen by default in this order. If multiple methods have the same priority, they will be sorted by cost.
fr_FR: Les méthodes disponibles seront choisies par défaut dans cet ordre. Si plusieurs méthodes ont la même priorité, elles seront classées par coût.

en: Drag and drop the above shipping methods to control their display order.
fr_FR: Glissez déplacez les méthodes de livraison ci-dessous pour définir leur ordre d'affichage.

en: Tax Options
fr_FR: Options TVA

en: Standard Rates
fr_FR: Taux standards

en: %s Rates
fr_FR: Taux %s

en: Key Details
fr_FR: Détails de clé

en: Friendly name for identifying this key.
fr_FR: Nom convivial pour l'identification de cette clé.

en: Owner of these keys.
fr_FR: Propriétaire de ces clés.

en: Select the access type of these keys.
fr_FR: Sélectionner le type d'accès de ces clés.

en: Generate API Key
fr_FR: Générer une clé API

en: Revoke Key
fr_FR: Révoquer la clé

en: Consumer Key
fr_FR: Clé client

en: Copied!
fr_FR: Copié !

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Consumer Secret
fr_FR: Secret client

en: Tax Rates for the "%s" Class
fr_FR: Taux de TVA pour la classe "%s"

en: Define tax rates for countries and states below. <a href="%s">See here</a> for available alpha-2 country codes.
fr_FR: Défini les taux de TVA pour les pays et états ci-dessous. <a href="%s">Voir ici</a> pour les codes pays disponibles.

en: Country&nbsp;Code
fr_FR: Code&nbsp;Pays

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
fr_FR: Un code pays de 2 caractères, ex. FR. Laissez vide pour appliquer à tous.

en: State&nbsp;Code
fr_FR: Code&nbsp;état

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
fr_FR: Un code état de 2 caractères, ex. AL. Laissez vide pour appliquer à tous.

en: ZIP/Postcode
fr_FR: Code Postal

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) can be used. Ranges for numeric postcodes (e.g. 12345-12350) will be expanded into individual postcodes.
fr_FR: Code postal pour cette règle. Le point virgule (;) sépare les valeurs multiples. Laisser vide pour l'appliquer à toutes les zones. Les jokers (*) peuvent être utilisées. Les gammes de codes postaux (ex. 77000-77990) seront converties en codes postaux individuels.

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
fr_FR: Communes pour cette règle. Le point virgule (;) sépare les valeurs multiples. Laisser vide pour appliquer à toutes les communes.

en: Rate&nbsp;%
fr_FR: Taux&nbsp;%

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
fr_FR: Entrez un taux de TVA (en pourcentage) à 4 décimales.

en: Tax&nbsp;Name
fr_FR: Nom&nbsp;TVA

en: Enter a name for this tax rate.
fr_FR: Entrez un nom pour ce taux de TVA.

en: Priority
fr_FR: Priorité

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
fr_FR: Choisir une priorité pour ce taux de TVA. Seul 1 taux correspondant par priorité sera utilisé. Pour définir des taux de TVA multiples pour une seule zone vous devez spécifier une priorité différente par taux.

en: Compound
fr_FR: Cumulable

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
fr_FR: Choisissez si oui ou non il s'agit d'un taux cumulable. Les taux cumulables sont appliqués sur les autres taux de TVA.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
fr_FR: Indiquer si cette TVA s'applique ou non aux frais de port.

en: Tax rate ID
fr_FR: Identifiant taux de TVA

en: Insert row
fr_FR: Insérer ligne

en: Remove selected row(s)
fr_FR: Supprimer les lignes sélectionnées

en: No row(s) selected
fr_FR: Aucune ligne sélectionnée

en: Country Code
fr_FR: Code Pays

en: State Code
fr_FR: Code État

en: Tax Name
fr_FR: Nom TVA

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Headers
fr_FR: En-têtes

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Request
fr_FR: Requête

en: Response
fr_FR: Réponse

en: Webhook Data
fr_FR: Données crochet Web

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
fr_FR: Nom convivial pour identifier ce crochet Web, par défaut Crochet Web créé le %s.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
fr_FR: Les options sont &quot;Active&quot; (délivre les données), &quot;En pause&quot; (non délivré), ou &quot;Désactivé&quot; (non délivré à cause d'échecs de livraison).

en: Select when the webhook will fire.
fr_FR: Sélectionnez lorsque le crochet Web se déclenchera.

en: Coupon Created
fr_FR: Code promo créé

en: Coupon Updated
fr_FR: Code promo actualisé

en: Coupon Deleted
fr_FR: Code promo supprimé

en: Customer Created
fr_FR: Client créé

en: Customer Updated
fr_FR: Client actualisé

en: Customer Deleted
fr_FR: Client supprimé

en: Order Created
fr_FR: Commande créée

en: Order Updated
fr_FR: Commande actualisée

en: Order Deleted
fr_FR: Commande supprimée

en: Product Created
fr_FR: Produit créé

en: Product Updated
fr_FR: Produit actualisé

en: Product Deleted
fr_FR: Produit supprimé

en: Custom
fr_FR: Personnalisation

en: Action Event
fr_FR: Événement Action

en: Enter the Action that will trigger this webhook.
fr_FR: Saisissez l'Action qui déclenchera ce crochet Web.

en: Custom Topic
fr_FR: Sujet personnalisé

en: Enter the Custom Topic that will trigger this webhook.
fr_FR: Saisissez le sujet personnalisé qui déclenchera ce crochet Web.

en: URL where the webhook payload is delivered.
fr_FR: URL sur laquelle la connexion du crochet Web est délivrée.

en: The Secret Key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to the current API user's consumer secret if not provided.
fr_FR: La clé secrète est utilisée pour générer un hachage du crochet Web délivré et fourni dans les entêtes de requête. Cela sera par défaut l'actuelle clé secrète de l'API utilisateur si non fourni.

en: Webhook Actions
fr_FR: Actions crochet Web

en: Created at
fr_FR: Créé le

en: Updated at
fr_FR: Actualisé le

en: Save Webhook
fr_FR: Sauvegarder le crochet Web

en: Webhook Logs
fr_FR: Logs crochet Web

en: Enable Taxes
fr_FR: Activer les TVA

en: Enable taxes and tax calculations
fr_FR: Activer la TVA et le calcul de TVA

en: Prices Entered With Tax
fr_FR: Tarifs entrés avec TVA

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
fr_FR: Cette option est importante car elle affecte la façon dont vous saisissez les tarifs. La modifier ne mettra pas à jour des produits existant.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
fr_FR: Oui, j'entrerai les tarifs TTC

en: No, I will enter prices exclusive of tax
fr_FR: Non, j'entrerai les tarifs HT

en: Calculate Tax Based On:
fr_FR: Calcul de TVA basé sur :

en: This option determines which address is used to calculate tax.
fr_FR: Cette option détermine quelle adresse est utilisée pour le calcul de TVA.

en: Customer shipping address
fr_FR: Adresse de livraison du client

en: Customer billing address
fr_FR: Adresse de facturation du client

en: Shipping Tax Class:
fr_FR: Classe de TVA livraison :

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
fr_FR: Optionnellement détermine quelle classe de TVA de livraison définir, ou laisser de manière à ce que la TVA de livraison soit basée sur les articles du panier.

en: Shipping tax class based on cart items
fr_FR: Classe de TVA de livraison basée sur les articles panier

en: Rounding
fr_FR: Arrondi

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
fr_FR: Arrondir la TVA au niveau du sous-totaux, plutôt que pour chaque ligne

en: Additional Tax Classes
fr_FR: Classes additionnelles des TVA

en: List additional tax classes below (1 per line). This is in addition to the default "Standard Rate".
fr_FR: Listez les classes de TVA additionnelles ci-dessous (1 par ligne). Cela s'ajoute au "Standard Rate" par défaut.

en: Reduced Rate%sZero Rate
fr_FR: Taux Réduit%sTaux Zéro

en: Display Prices in the Shop:
fr_FR: Affichage des prix dans la boutique :

en: Including tax
fr_FR: TTC

en: Excluding tax
fr_FR: HT

en: Display Prices During Cart and Checkout:
fr_FR: Affichage des prix sur le panier et la page commande :

en: Price Display Suffix:
fr_FR: Suffixe d'affichage de prix :

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
fr_FR: Détermine le texte à afficher après vos tarifs produit. Cela peut être, par exemple, "TVA incluse" pour préciser votre tarification. Vous pouvez également afficher un prix en utilisant l'un de ces éléments : {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Display Tax Totals:
fr_FR: Afficher les totaux des taxes :

en: As a single total
fr_FR: Comme un total unique

en: Itemized
fr_FR: Détaillé

en: Browse all extensions
fr_FR: Parcourir toutes les extensions

en: Need a theme? Try Storefront
fr_FR: Besoin d'un thème ? Essayez Strorefront

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Gateways
fr_FR: Passerelles

en: Accounting
fr_FR: Comptabilité

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Third-party
fr_FR: Tierce partie

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooThemes.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
fr_FR: Notre catalogue d'extensions WooCommerce peut être consulté sur WooThemes.com : <a href="%s">Catalogue Extensions WooCommerce</a>

en: Looking for a WooCommerce theme?
fr_FR: A la recherche d'un thème WooCommerce ?

en: We recommend Storefront, the %sofficial%s WooCommerce theme.
fr_FR: Nous recommandons Storefront, le thème WooCommerce %sofficiel%s.

en: Storefront is an intuitive &amp; flexible, %sfree%s WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
fr_FR: Storefront est un intuitif et flexible thème WordPress %sgratuit%s offrant une profonde intégration avec WooCommerce et beaucoup des plus populaires extensions en relation avec le client.

en: Read all about it
fr_FR: Tout savoir à ce sujet

en: Download &amp; install
fr_FR: Télécharger &amp; installer

en: Log file: %s (%s)
fr_FR: Fichier log : %s (%s)

en: There are currently no logs to view.
fr_FR: Il n'y a actuellement aucun log à afficher.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
fr_FR: Veuillez copier coller cette information dans votre ticket lorsque vous contactez le support :

en: Get System Report
fr_FR: Obtenir le rapport système

en: Understanding the Status Report
fr_FR: Comprendre le rapport de statut

en: Copy for Support
fr_FR: Copier pour support

en: WordPress Environment
fr_FR: Environnement WordPress

en: Home URL
fr_FR: URL accueil

en: The URL of your site's homepage.
fr_FR: L'URL de la page d'accueil de votre site.

en: Site URL
fr_FR: URL du site

en: The root URL of your site.
fr_FR: L'URL racine de votre site.

en: WC Version
fr_FR: Version WC

en: The version of WooCommerce installed on your site.
fr_FR: La version de WooCommerce installée sur votre site.

en: Log Directory Writable
fr_FR: Dossier log enregistrable

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
fr_FR: Plusieurs extensions WooCommerce peuvent écrire des logs qui peuvent rendre les problèmes de débogage plus faciles.

en: To allow logging, make <code>%s</code> writable or define a custom <code>WC_LOG_DIR</code>.
fr_FR: Pour permettre les logs, rendez <code>%s</code> accessible en écriture ou définissez un <code>WC_LOG_DIR</code> personnalisé.

en: WP Version
fr_FR: Version WP

en: The version of WordPress installed on your site.
fr_FR: La version de WordPress installée sur votre site.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
fr_FR: Si vous avez ou non WordPress multisite activé.

en: WP Memory Limit
fr_FR: WP Limite mémoire

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
fr_FR: La quantité maximale de mémoire (RAM) que votre site peut utilise en une fois.

en: %s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: <a href="%s" target="_blank">Increasing memory allocated to PHP</a>
fr_FR: %s - Nous recommandons de régler la mémoire à au moins 64Mo. Voir : <a href="%s" target="_blank">Augmenter la mémoire allouée à PHP</a>

en: WP Debug Mode
fr_FR: WP Mode débug

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
fr_FR: Affiche si oui ou non WordPress est en mode débug.

en: Language
fr_FR: Langue

en: The current language used by WordPress. Default = English
fr_FR: La langue par défaut utilisée par WordPress. Défaut = Anglais

en: Server Environment
fr_FR: Environnement serveur

en: Server Info
fr_FR: Info serveur

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
fr_FR: Information concernant le serveur web hébergeant actuellement votre site.

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: The version of PHP installed on your hosting server.
fr_FR: La version de PHP installée sur votre serveur d'hébergement.

en: %s - We recommend a minimum PHP version of 5.4. See: <a href="%s" target="_blank">How to update your PHP version</a>
fr_FR: %s - Nous recommandons une version minimale de PHP en 5.4. Voir <a href="%s" target="_blank">Comment mettre à jour votre version de PHP</a>

en: Couldn't determine PHP version because phpversion() doesn't exist.
fr_FR: Impossible de déterminer la version de PHP parce que phpversion() n'existe pas.

en: PHP Post Max Size
fr_FR: Poids Max Post PHP

en: The largest filesize that can be contained in one post.
fr_FR: La plus grande taille de fichier qui peut être contenue dans un article.

en: PHP Time Limit
fr_FR: Limite d'exécution PHP

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
fr_FR: La durée (en secondes) que votre site passera sur une seule opération avant d'être hors délai (pour éviter les blocages serveur)

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
fr_FR: Le nombre maximum de variables que votre serveur peut utiliser pour une seule fonction pour éviter les surcharges.

en: SUHOSIN Installed
fr_FR: SUHOSIN Installé

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
fr_FR: Suhosin est un système de protection avancé pour les installations PHP. Il a été conçu pour protéger vos serveurs à la fois contre un nombre de problèmes biens connus dans les applications PHP et à la fois contre des vulnérabilités potentielles inconnues dans ces applications ou le coeur PHP lui-même. Si actif sur votre serveur, Suhosin peut nécessiter d'être configuré pour augmenter ses limites de soumission de données.

en: MySQL Version
fr_FR: Version MySQL

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
fr_FR: La version de MySQL installée sur votre serveur d'hébergement.

en: Max Upload Size
fr_FR: Taille maximale d'upload

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
fr_FR: La plus grande taille de fichier qui peut être uploadée sur votre installation WordPress.

en: Default Timezone is UTC
fr_FR: Le fuseau horaire par défaut est UTC

en: The default timezone for your server.
fr_FR: Le fuseau horaire par défaut pour votre serveur.

en: Default timezone is %s - it should be UTC
fr_FR: La timezone par défaut est %s - doit être UTC

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
fr_FR: Les passerelles de paiement peuvent utiliser cURL pour communiquer avec des serveur distants pour autoriser les paiements, d'autres extensions peuvent également l'utiliser lors de communications avec des services distants.

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
fr_FR: Votre serveur n'a pas fsockopen ou cURL actifs - Paypal IPN et les autres scripts qui communiquent avec d'autres serveurs ne fonctionneront pas. Contacter votre hébergeur.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
fr_FR: Certains Web services tels que la livraison utilisent SOAP pour obtenir des informations depuis des serveurs distants, par exemple, les estimations en temps réel de FedEx requiert que SOAP soit installé.

en: Your server does not have the <a href="%s">SOAP Client</a> class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
fr_FR: Votre serveur n'a pas la classe <a href="%s">SOAP Client</a> activée - certaines extensions de passerelles qui utilisent SOAP peuvent ne pas fonctionner comme prévu.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
fr_FR: Les emails HTML/Multipart utilisent DOMDocument pour générer le CSS en ligne dans les thèmes.

en: Your server does not have the <a href="%s">DOMDocument</a> class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
fr_FR: Votre serveur n'a pas la classe <a href="%s">DOMDocument</a> active - Les emails HTML/Multipart, ainsi que certaines extensions, ne fonctionneront pas sans DOMDocument.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
fr_FR: GZip (gzopen) est utilisé pour accéder à la base de données GEOIP de MaxMind.

en: Your server does not support the <a href="%s">gzopen</a> function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind. The API fallback will be used instead for geolocation.
fr_FR: Votre serveur ne supporte pas la fonction <a href="%s">gzopen</a> - c'est un prérequis pour utiliser la base de données GeoIP de MaxMind. L'API sera utilisée en remplacement pour la géolocalisation.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
fr_FR: PayPal utilise cette méthode de communication lors de l'envoi des informations de transaction en retour de paiement.

en: wp_remote_post() failed. PayPal IPN won't work with your server. Contact your hosting provider.
fr_FR: wp_remote_post() en échec. L'IPN PayPal ne fonctionne pas sur votre serveur. Contactez votre hébergeur.

en: Error: %s
fr_FR: Erreur : %s

en: Status code: %s
fr_FR: Code statut : %s

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
fr_FR: Les extensions WooCommerce peuvent utiliser cette méthode de communication lors de la vérification de mises à jour.

en: wp_remote_get() failed. The WooCommerce plugin updater won't work with your server. Contact your hosting provider.
fr_FR: wp_remote_get() en échec. La mise à jour des extensions WooCommerce ne doit pas fonctionner avec votre serveur. Contactez votre hébergeur.

en: Database
fr_FR: Base de données

en: WC Database Version
fr_FR: WC Version Base de Données

en: The version of WooCommerce that the database is formatted for. This should be the same as your WooCommerce Version.
fr_FR: La version de WooCommerce pour laquelle votre base de données est formatée. Elle doit être identique à votre version de WooCommerce.

en: Table does not exist
fr_FR: La table n'existe pas

en: Active Plugins
fr_FR: Extensions actives

en: Visit plugin homepage
fr_FR: Visiter la page de l'extension

en: Network enabled
fr_FR: Réseau activé

en: Force SSL
fr_FR: Forcer le SSL

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
fr_FR: Est-ce que votre site force un certificat SSL pour les transactions ?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
fr_FR: Ceci détermine quelle devise est listée dans le catalogue et quelle devise de passerelle sera utilisée pour le paiement.

en: The position of the currency symbol.
fr_FR: La position du symbole monétaire.

en: The thousand separator of displayed prices.
fr_FR: Le séparateur des milliers des tarifs affichés.

en: The decimal separator of displayed prices.
fr_FR: Le séparateur des décimales des tarifs affichés.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
fr_FR: Le nombre de décimales indiquées dans les prix affichés.

en: API Enabled
fr_FR: API activé

en: Does your site have REST API enabled?
fr_FR: Est-ce que votre site a REST API activé ?

en: API Version
fr_FR: Version de l'API

en: What version of the REST API does your site use?
fr_FR: Quelle version de l'API REST votre site utilise ?

en: WC Pages
fr_FR: Pages WC

en: The URL of your WooCommerce shop's homepage (along with the Page ID).
fr_FR: L'URL de la page d'accueil de la boutique (ainsi que l'identifiant de page)

en: The URL of your WooCommerce shop's cart (along with the page ID).
fr_FR: L'URL de la page panier de la boutique (ainsi que l'identifiant de page)

en: The URL of your WooCommerce shop's checkout (along with the page ID).
fr_FR: L'URL de la page commande de la boutique (ainsi que l'identifiant de page)

en: The URL of your WooCommerce shop's “My Account” Page (along with the page ID).
fr_FR: L'URL de la page "Mon compte" de la boutique (ainsi que l'identifiant de page)

en: Page not set
fr_FR: Page non définie

en: Page does not exist
fr_FR: Page inexistante

en: Page does not contain the shortcode: %s
fr_FR: La page ne contient pas le shortcode : %s

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
fr_FR: Une liste de termes de taxonomie qui peuvent être utilisés en ce qui concerne les statuts commande/produit.

en: Product Types
fr_FR: Types de produit

en: Theme
fr_FR: Thème

en: The name of the current active theme.
fr_FR: Le nom du thème actuellement actif.

en: The installed version of the current active theme.
fr_FR: La version installée de l'actuel thème actif.

en: %s is available
fr_FR: %s est disponible

en: Author URL
fr_FR: URL de l'auteur

en: The theme developers URL.
fr_FR: URL des développeurs du thème.

en: Child Theme
fr_FR: Thème enfant

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
fr_FR: Affiche si oui ou non le thème actuel est un thème enfant.

en: If you're modifying WooCommerce or a parent theme you didn't build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
fr_FR: Si vous modifiez WooCommerce ou un thème parent que vous n'avez pas développé vous même, nous vous recommandons d'utiliser un thème enfant. Voir : <a href="%s" target="_blank">Comment créer un thème enfant</a>

en: Parent Theme Name
fr_FR: Nom du thème parent

en: The name of the parent theme.
fr_FR: Le nom du thème parent.

en: Parent Theme Version
fr_FR: Version du thème parent

en: The installed version of the parent theme.
fr_FR: La version installée du thème parent.

en: Parent Theme Author URL
fr_FR: URL de l'auteur du thème parent

en: The parent theme developers URL.
fr_FR: URL des développeurs du thème parent.

en: WooCommerce Support
fr_FR: Support WooCommerce

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
fr_FR: Indique si le thème actuellement actif gère le support de WooCommerce.

en: Not Declared
fr_FR: Non déclaré

en: Templates
fr_FR: Modèles HTML

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
fr_FR: Cette section montre tous les fichiers qui outrepassent les modèles de pages WooCommerce par défaut.

en: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> is out of date. The core version is %s
fr_FR: <code>%s</code> version <strong style="color:red">%s</strong> est obsolète. La version du core est %s

en: Overrides
fr_FR: Remplacements

en: Learn how to update outdated templates
fr_FR: Apprendre comment actualiser les modèles remplacés

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Shipping Debug Mode
fr_FR: Mode débugue de livraison

en: This tool will disable shipping rate caching.
fr_FR: Cet outil désactive la mise en cache de taux de livraison.

en: Template Debug Mode
fr_FR: Mode débug du thème

en: This tool will disable template overrides for logged-in administrators for debugging purposes.
fr_FR: Cet outil permet de désactiver les remplacements de modèles pour les administrateurs de comptes enregistrés à des fins de débogage.

en: Remove All Data
fr_FR: Supprimer toutes les données

en: This tool will remove all WooCommerce, Product and Order data when using the "Delete" link on the plugins screen.
fr_FR: Cet outil supprimera toute les données WooCommerce, produit et commande en cliquant le lien "Supprimer" sur l'écran extensions.

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les changements

en: — No Change —
fr_FR: — Aucun Changement —

en: Change to:
fr_FR: Changer à :

en: Increase by (fixed amount or %):
fr_FR: Augmenter par (montant fixe ou %) :

en: Decrease by (fixed amount or %):
fr_FR: Diminuer par (montant fixe ou %) :

en: Enter price (%s)
fr_FR: Saisir tarif (%s)

en: Sale
fr_FR: Vente

en: Decrease regular price by (fixed amount or %):
fr_FR: Diminuer le prix régulier par (montant fixe ou %) :

en: Enter sale price (%s)
fr_FR: Saisir tarif promo (%s)

en: L/W/H
fr_FR: L/l/H

en: Length (%s)
fr_FR: Longueur (%s)

en: Width (%s)
fr_FR: Largeur (%s)

en: Height (%s)
fr_FR: Hauteur (%s)

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Catalog &amp; search
fr_FR: Catalogue &amp; recherche

en: In stock?
fr_FR: En Stock ?

en: Backorders?
fr_FR: Commandes en réapprovisionnement ?

en: Sold Individually?
fr_FR: Vendu à l'unité ?

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
fr_FR: <strong>Bienvenue sur WooCommerce</strong> &#8211; Vous êtes presque prêt à vendre :-)

en: Run the Setup Wizard
fr_FR: Lancer l'assistant d'installation

en: Skip Setup
fr_FR: Ignorer la configuration

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. You can see which files are affected from the %ssystem status page%s. If in doubt, check with the author of the theme.
fr_FR: <strong>Votre thème (%s) comporte des copies obsolètes de certains gabarits de WooCommerce.</strong> Ces fichiers peuvent nécessiter une mise à jour pour assurer une compatibilité avec la version actuelle de WooCommerce. Vous pouvez voir les fichiers concernés depuis la %spage de statut système%s. En cas de doute, vérifiez avec l'auteur du thème.

en: Learn More About Templates
fr_FR: En savoir plus sur les modèles

en: Hide This Notice
fr_FR: Masquer cette notification

en: <strong>Your theme does not declare WooCommerce support</strong> &#8211; Please read our %sintegration%s guide or check out our %sStorefront%s theme which is totally free to download and designed specifically for use with WooCommerce.
fr_FR: <strong>Votre thème ne déclare pas de support WooCommerce</strong> &#8211; Veuillez lire notre %sguide d'intégration%s ou consultez notre thème %sStorefront%s qui est totalement gratuit et conçu spécifiquement pour WooCommerce.

en: Read More About Storefront
fr_FR: En savoir plus sur Storefront

en: Theme Integration Guide
fr_FR: Guide d'intégration des thèmes

en: No, do not bother me again
fr_FR: Non, ne me dérangez plus avec cela

en: <strong>WooCommerce Translation Available</strong> &#8211; Install or update your <code>%s</code> translation to version <code>%s</code>.
fr_FR: <strong>Traduction WooCommerce disponible</strong> &#8211; Installer ou mettre à jour votre traduction <code>%s</code> pour la version <code>%s</code>.

en: Update Translation
fr_FR: Mettre à jour la traduction

en: Force Update Translation
fr_FR: Forcer la mise à jour de la traduction

en: Hide This Message
fr_FR: Cacher ce message

en: <strong>WooCommerce Data Update Required</strong> &#8211; We just need to update your install to the latest version
fr_FR: <strong>Actualisation des données WooCommerce requise</strong> &#8211; Nous avons besoin d'actualiser votre installation pour la dernière version

en: Run the updater
fr_FR: Lancer l'actualisation

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
fr_FR: Il est fortement recommandé que vous sauvegardiez votre base de données avant de procéder. Etes-vous certain de vouloir lancer la mise à jour maintenant ?

en: Custom:
fr_FR: Personnalisée :

note: Description of the plugin/theme
en: An e-commerce toolkit that helps you sell anything. Beautifully.
fr_FR: Un outil de e-commerce qui vous aide à tout vendre. Magnifiquement.

[ctx: date and time]
en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

[ctx: enhanced select]
en: One result is available, press enter to select it.
fr_FR: Un résultat est disponible, pressez entrée pour le sélectionner.

[ctx: enhanced select]
en: %qty% results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr_FR: %qty% résultats sont disponibles, utilisez les flêches haut et bas pour naviguer.

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
fr_FR: Aucun résultat

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
fr_FR: Échec du chargement

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
fr_FR: Veuillez saisir 1 caractère ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
fr_FR: Veuillez saisir %qty% caractères ou plus

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
fr_FR: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
fr_FR: Veuillez supprimer %qty% caractères

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner qu'1 article

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner que %qty% articles

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
fr_FR: Charger plus de résultats&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
fr_FR: Recherche&hellip;

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
fr_FR: Commandes

[ctx: slug]
en: product-category
fr_FR: categorie-produit

[ctx: slug]
en: product-tag
fr_FR: etiquette-produit

[ctx: slug]
en: product
fr_FR: produit

[ctx: default-slug]
en: shop
fr_FR: boutique

[ctx: default-slug]
en: product
fr_FR: produit

[ctx: Order number by X]
en: %s by %s
fr_FR: %s par %s

[ctx: Page title]
en: Shop
fr_FR: Boutique

[ctx: Page title]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: Page title]
en: Checkout
fr_FR: Commande

[ctx: Page title]
en: My Account
fr_FR: Mon Compte

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[0]: Tous <span class="count">(%s)</span>
fr_FR[1]: Tous <span class="count">(%s)</span>

[ctx: placeholder]
en: YYYY-MM-DD
fr_FR: AAAA-MM-JJ

[ctx: placeholder]
en: Unlimited usage
fr_FR: Utilisation illimitée

[ctx: placeholder]
en: Apply to all qualifying items in cart
fr_FR: Appliquer à tous les articles éligibles du panier

[ctx: placeholder]
en: Buy product
fr_FR: Acheter le produit

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
fr_FR: Du&hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
fr_FR: Au&hellip;

[ctx: Tax status]
en: None
fr_FR: Aucun

[ctx: number of pages]
en: of
fr_FR: sur

[ctx: Refund $amount]
en: Refund %s via %s
fr_FR: Remboursement %s via %s

[ctx: Refund $amount manually]
en: Refund %s manually
fr_FR: Rembourser %s manuellement

[ctx: Ex: Refund - $date >by< $username]
en: by
fr_FR: par

[ctx: Settings tab label]
en: Checkout
fr_FR: Commande

[ctx: Settings group label]
en: Checkout
fr_FR: Commande

[ctx: Version info]
en: %s is available
fr_FR: %s est disponible

[ctx: by author]
en: by %s
fr_FR: par %s

[ctx: Page setting]
en: Shop Base
fr_FR: Base Boutique

[ctx: Page setting]
en: Cart
fr_FR: Panier

[ctx: Page setting]
en: Checkout
fr_FR: Commande

[ctx: Page setting]
en: My Account
fr_FR: Mon Compte

[ctx: WC Pages links in the System Status]
en: Edit %s page
fr_FR: Modifier la page %s
